Autorské právo – proč jsou některé audioknihy zdarma?
Abychom pochopili, proč lze některé knihy poslouchat bezplatně, je dobré znát základy autorského práva. Podle českého autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) jsou majetková práva k dílu chráněna po dobu života autora a 70 let po jeho úmrtí.
Po uplynutí této lhůty se stávají volně dostupnými. To znamená, že starší literární klasiky najdete online v podobě e-knih i audioknih zcela legálně. Pravidla jsou podobná v celé EU i USA, čili lze snadno dohledat řadu titulů ke stažení nebo poslechu.
Mohlo by vás zajímat
Tip: stáhněte si prémiové androidové aplikace zcela zdarma – tuto silnou pětici na Google Play nenajdete

Kde najít audioknihy zdarma?
Největší výběr volně dostupných audioknih je v angličtině, ale i v češtině se dají najít zajímavé zdroje; stačí jen vědět, kde hledat. Na několik z nich se podíváme:
- YouTube – Stačí do vyhledávače zadat „audiokniha“ a název knihy. Mezi populární kanály patří například Utajené příběhy (Čapek, Kipling, Němcová, Doyle) nebo Bookmarkcz (Voskovec a Werich, Čapek, Maupassant, May, Verne, Poe, Wilde).
- mujRozhlas – Aplikace Českého rozhlasu nabízí audioknihy, povídky a dramatizace klasických děl, například Voltaire, Mrštíkovi, Graham Greene, Sienkiewicz, Fuks).
- Aplikace třetích stran – Mezi oblíbené patří Audiolibrix, Audioteka, Anyplay nebo Čtenářský deník od Zdeňka Škrobáka, dostupné pro iOS i Android.
- Streamovací platformy – Některé audioknihy najdete i na Spotify nebo SoundCloudu, kde jsou k poslechu zdarma. Opět jde ale pouze o ty legálně dostupné.
Zdroj: Google Play, Český rozhlas, Ptejseknihovny