Telefon mimo dosah: skutečně to významně ovlivní naši produktivitu?
Jsou to doporučení, která často slýcháváme z úst psychologů: pokud se chcete na něco soustředit, odložte mobilní telefon mimo svůj dosah. Nový výzkum London School of Economics ale ukazuje opak.
Přestože jeho účastníci měli minimalizovaný přístup ke smartphonům, neudělali více práce. Jednoduše přešli k jiné formě rozptýlení, kterou jim poskytl počítač.
Rozptylování přetrvává i bez chytrého telefonu
Studie se zaměřila na sledování 22 účastníků během dvou pětihodinových pracovních sezení. Při jednom z nich měla skupina dobrovolníků telefony na dosah ruky, při druhém byly umístěny ve vzdálenosti přibližně 1,5 m.
V případě horší dostupnosti telefonů sice kleslo jejich využívání účastníky o polovinu, nicméně nahradil je počítač. Skupina místo toho strávila dvakrát více času rozptylováním na počítači.
Celková délka přestávek zůstala stejná, což svědčí o tom, že o potřebě duševního odpočinku či rozptýlení nerozhoduje pouze dostupnost smartphonu, ale samotná potřeba udělat si pauzu.
Podceňované návyky a význam příchozích oznámení
Zajímavé bylo zjištění, že účastníci podceňovali míru využívání telefonu, když jej měli ve svém dosahu. Naznačuje to, že si nebyli vědomi svých návyků, jinými slovy i projevů závislostního chování. Často jsou z vyrušování obviňována různá příchozí oznámení, ale v míře rozptylování skupiny téměř nehrály roli. Během sezení jich účastníci obdrželi jen velmi málo.
To zpochybňuje předpoklad, že pouhé ztlumení nebo omezení notifikací zlepšuje míru soustředění a omezuje rozptylování.
Mohlo by vás zajímat
Tip: nechcete být na smartphonu sledováni přes reklamní ID? Jde to snadno vypnout – ukážeme jak

Klíčem k produktivitě je spíš lepší informovanost: pomůže víc než zákazy
Výsledkem experimentu je doporučení, aby se namísto zákazu telefonů dbalo více na lepší strategie seberegulace. Týká se to především pracovního prostředí ve firmách a organizacích, částečně ale i škol. Zdá se, že skutečným problémem nejsou samotné mobily, ale způsob, jak si organizujeme práci a přestávky.
Účastníci, kteří zpočátku pracovali s mobilními telefony mimo jejich dosah, je měli tendenci používat méně i později, kdy už byly umístěny při ruce. To naznačuje, že klíčem ke zvládání digitálního rozptýlení je spíš disciplína než omezování.
Celkové doporučení, které v důsledku zjištění experimentu zaznělo: namísto démonizace technologií by se obecně mělo věnovat více pozornosti vytváření prostředí, které podporuje produktivitu a zároveň je vstřícné k přirozené potřebě duševních přestávek.
Zdroj: Neuroscience News