Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Audioknihy zdarma: díky těmto fíglům za ně nebudete muset platit

Jakub Fišer 22.03.2024
Zdroj: katemangostar / Freepik

V současném světě, kde každý vlastní smartphone s drátovými či bezdrátovými sluchátky, není problém se kdykoliv – ve městě, ve vlaku, nebo i doma – „začíst“ do audioknihy v telefonu. Fanoušci ale často naráží na to, že hodně z těchto titulů jsou placené; pochopitelně. Ukážeme vám ale, jak získat ty nejlepší úplně zdarma.

Kapitoly článku

Úvod do autorského práva

Nejprve je nutné si vůbec vysvětlit, jak je možné, že některé audioknihy či e-knihy jsou zdarma? Dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském, tedy tzv. autorského zákona se majetková práva na dílo vztahují po dobu autorova života a přesně 70 let po jeho smrti, pokud není stanoveno jinak.

Celá řada děl starých mistrů jsou tak v současnosti volně přístupná, protože to ve většině případů umožňuje autorský zákon, který je v zemích EU, ale třeba i v USA velmi podobný. Přestože to neplatí úplně plošně, je velmi pravděpodobné, že na internetu najdete jakoukoliv audioknihu, jejíž autor je 70 let po smrti.

Mohlo by vás zajímat

Kde hledat audioknihy zdarma?

Menší trabl může nastat v případě, že chcete poslouchat audioknihy v češtině. Ale i těch je celá řada dobře dostupných. Pro velkou většinu lidí bude nejjednodušší využít videoportál YouTube. Existuje několik známých kanálů, třeba Mluvené slovo, tou nejlepší technikou je ale zadat do vyhledávání klíčové slovo „audiokniha“ a připojit název díla v češtině.

Za zmínku rozhodně stojí také aplikace Českého rozhlasu mujRozhlas, ve které najdete přístup k mnoha audioknihám, povídkovým knihám a podobně.

Zdroj: Mluvené Slovo / YouTube

Existuje i celá řada aplikací třetích stran, jako je Audiolibrix, Audioteka, Anyplay či Čtenářský deník od Zdeňka Škrobáka. Většina z nich je dostupná jak pro iPhone, tak pro Android na Google Play.

Další možností je podívat se po platformách, které již používáte či předplácíte. Některé audioknihy (anglické, ale i české) je možné poslouchat na Spotify, popřípadě na službě Soundcloud, která je z většiny kompletně zdarma.

Zdroj: Google Play, Český rozhlas, Ptejseknihovny


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud