Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bude 5G větším rizikem pro lidské zdraví? Odborníci mají jasno.

Jiří Palyza 29.08.2019

Debata o rizicích mobilů pro lidské zdraví není úplně nová. Opět ji podpořila výstavba nových výkonnějších sítí 5G. Odborníci si kladou otázky, zda lidem do budoucna nehrozí větší zdravotní rizika v souvislosti s budováním 5G sítí.

Aktuální závěry jsou uklidňující: podle současného stavu výzkumu není téměř žádný důvod k obavám. To by se nemělo změnit ani s výstavbou a rozšiřováním technologie 5G.

Přesto existují preventivní ochranná opatření

5grizika

I přes podrobný seznam preventivních opatření se odborníci shodují: 5G neznamená pro lidské zdraví žádné významnější riziko.

Ta jsou důležitá především pro děti, které smartphony často vybavené i datovými tarify, hojně začínají používat při nástupu do první třídy a od té doby s nimi tráví nemálo času. Ideální je časová limitace, čtyři a více hodin s mobilem u her anebo sociálních sítí je opravdu hodně. Čtyři začínají být standardem, nejsou výjimky ani sedm a více hodin denně. BTW mobilní hra Fortnite je stále mezi dětmi hitem.

Všímejte si úrovně signálu ve vaší aktuální lokalitě. Mobilní telefony přizpůsobují svůj výkon místním podmínkám. Čím slabší signál v místě máte, tím větší výkon pro jeho zpracování podává váš telefon. Pokud se chcete chránit, vyhněte se telefonování v místech se špatným signálem, jako např. ve vlaku, v autech nebo na odlehlých místech.

Mobilní telefon mějte při telefonování dále od ucha, resp. dále od hlavy. Intenzita elektromagnetického pole rychle klesá se vzdáleností. Jen pár centimetrů už znamená velký rozdíl. Proto se velmi doporučuje telefonování pomocí headsetu.
Před zakoupením mobilního telefonu zkontrolujte hodnotu SAR, což je specifická míra absorpce (Specific Absorption Rate), která vyjadřuje hodnotu absorpce vyzařované energie z měřeného zdroje tělem. Platné maximum SAR v Evropě jsou 2 W na kilogram, měření může probíhat u hlavy nebo u trupu. Pro každý telefon by výrobci měli určovat hodnoty SAR pomocí standardizovaného testu.

Může se ale stát, že tento parametr bude u některého z modelů telefonů chybět. Testovací centra, kterých je po celém světě několik, kritizují metodiku měření SAR, která je stanovena při maximálním vysílacím výkonu. To je stav, ve kterém se mobilní telefony a jejich uživatelé nacházejí jen zřídka. Proto hodnota SAR o reálné expozici elektromagnetickým zářením při každodenním provozu vypovídá jen málo.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme