Přejít k hlavnímu obsahu

Budou všechny pračky brzy zastaralé? Francouzská povinnost by mohla mít dopad na celou EU

Josef Mika 29.04.2023
info ikonka
Zdroj:

Ve Francii budou muset pračky brzy splňovat určité požadavky, aby je vůbec výrobci směli nadále prodávat. To by mohlo mít časem dopad i na český trh.

Kapitoly článku

Jednou z hrozeb pro životní prostředí a pro naše zdraví jsou údajně mikroplasty. Označujeme tak velmi malé kousky plastů, které jsou menší než pět milimetrů. Konkrétní dopady na lidské zdraví zatím nejsou přesně známy, ale vědci se domnívají, že mikroplasty mohou být škodlivé, často obsahují různé stabilizátory, zpomalovače hoření a další chemické látky. Výzkumy například naznačují, že znečištění mikroplasty vede u některých živočišných druhů k neplodnosti.

Jen málokdo ví, že jedním z hlavních zdrojů primárních mikroplastů (tedy těch, které se do přírody dostaly už rovnou jako malé částečky a nevznikly rozpadem větších plastových produktů) je praní syntetického oblečení. Tvoří se při něm údajně 35 % všech primárních mikroplastů. Až jako další v pořadí je sjíždění pneumatik osobních i nákladních vozů, odhaduje se, že je zodpovědné za 28 % primárních mikroplastů. A některé země s tím hodlají něco dělat.

Od roku 2025 budou ve Francii povinné nové pračky

Existují různá opatření ke snížení uvolňování mikroplastů do životního prostředí - a jedno z nich je poměrně snadno proveditelné v soukromých domácnostech: filtrování odpadních vod vznikajících při praní textilu. Například ve Francii se od roku 2025 nesmí prodávat žádné pračky bez filtrů na mikroplasty.

Výrobci tedy musí pro tento trh něco změnit - a to by mohlo mít vliv i na další evropské trhy. Někteří výrobci už modely praček s příslušnými filtry začali nabízet. Je ale téměř jisté, že tato přidaná součást pračky mírně prodraží.

Kdo ale chce něco udělat pro životní prostředí, ten si nemusí hned kupovat novou pračku. Stačí k té stávající připojit vhodný filtr. Například AEG nabízí průtokový filtr pro různé modely, který by měl být v zásadě kompatibilní i s pračkami jiných výrobců. Jeho cena se ale pohybuje kolem 1 800 korun. Slovinský výrobce PlanetCare se na takové filtry specializuje a nabízí kompletní sady nezávislé na pračce (s cenami startujícími na 1 400 korunách) - včetně příslibu, že použité filtry nebo kazety budou odborně recyklovány, pokud jim je zákazník pošle.

washing-wash-product-cleaning-cleanup-washing-machine-987893-pxhere-com-1

Výrobci budou muset na francouzský trh začít dodávat pračky vybavené filtry na mikroplasty. Zdroj: PxHere

Kolik mikroplastů se skutečně filtruje?

Zmíněný výrobce PlanetCare na svém webu nadšeně prohlašuje, že používáním jeho filtru zachytíte 90 % vzniklých mikroplastů. Což se dá prý přepočítat tak, že zabráníme tomu, aby se do světových oceánů dostalo 52 plastových tašek.  

Podle dostupných údajů se však při praní polyesterových košil uvolní asi 20 mg mikroplastů na kilogram prádla. Na jednu domácnost připadá průměrně jeden prací cyklus za 14 dní, přičemž jedno praní odpovídá šesti kilogramům.

Při tomto výpočtu každá domácnost pošle ročně do odpadních vod po praní přibližně 3,4 g mikroplastů. V ČR máme podle posledního sčítání obyvatelstva 4,8 milionu domácností, což nám ročně dává 16,3 tuny mikroplastů (velmi hrubý výpočet).

O tom, zda 90 % z tohoto množství zachytíme doma (a budeme věřit, že bude účinně a zodpovědně zrecyklováno) zatím rozhodujeme my sami. Je ale pravděpodobné, že příslušná legislativa nezůstane jen otázkou francouzského trhu.

Zdroj: EU, Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, Amazon, PlanetCare


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme