Přejít k hlavnímu obsahu

Střídání času vám může škodit: většina lidí špatně spí, ukázaly chytré hodinky

Jakub Fišer 03.04.2025
Velké ručičkové hodiny
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

O víkendu proběhla nechvalně proslulá změna času ze zimního na letní. Pocitově o hodinu kratší noc a o hodinu delší den má většinou pozitivní dopad na naši produktivitu a je příjemné, že lze trávit více času ze dne za světla. Jak ale ukázala data z chytrých hodinek, několikadenní interval po změně trápí velkou většinu lidí.

Kapitoly článku

Střídání času Češi nechtějí

Obyvatele Evropy změna času rozděluje na dva tábory. Mnoha lidem způsobuje střídání času zdravotní komplikace. Stěžují si na poruchy spánku, únavu, nebo nutnost dlouhodobější adaptace na změnu. Jiní si naopak pochvalují, že především v letních měsících zůstává světlo do pozdních hodin, a tím prodlužuje produktivní část dne.

Podle březnové studie společností Samsung a Ipsos v Česku střídání času nevyhovuje 67,6 % dotázaných. Zpravidla je to právě kvůli změně, kterou hůř snáší ženy (47 %) než muži (35,6 %).

Přehledný graf ukazuje, že ze všech dotázaných, kteří špatně snáší střídání času, si hned 42 % stěžuje na rozhození biorytmu. 9 % zmiňuje dočasnou ztrátu pojmu o čase, 16 % odpůrců si stěžuje na dřívější vstávání a necelá pětina odpůrců střídání času vnímá negativně nutnost přenastavit v domácnosti hodiny na spotřebičích.

Střídání času
info ikonka
Zdroj: se svolením Samsung, Ipsos

Spánek trpí, ukazují data z hodinek

Jenže negativní dopad změny času ukazují zdravotnická data uživatelů chytrých hodinek. Samsung zjistil, že data z aplikace Health z USA, Kanady a dalších 40 zemí ukazují významný pokles kvality spánku takřka u všech uživatelů, když nastává změna času.

Pokud tedy míváte potíže, vězte, že nejste sami. Ve skutečnosti jste součástí většiny. Odborníci často hovoří o tom, že v současném aktivním světě může být jednotlivec velmi snadno postižen okolními vlivy, když z jeho každodenního itineráře ubereme jednu hodinu. Jak se změnou času bojovat? Nijak, tělo a mysl si musí zvyknout, někomu to trvá pár dní, někomu několik týdnů.

Zdroj: Ipsos/Samsung, Seznam Zprávy

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme