Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Canon PowerShot G1 X a dva nové Ixusy

redakce 10.01.2012

Společnost Canon oznámila uvedení několika nových fotoaparátů. Hodně dobrý bude asi kompakt PowerShot G1 X s velkým CMOS snímačem. Milovníky a milovnice designu a barev zase mohou upoutat dva kompakty Ixus 500 HS a Ixus 125 HS.

Canon PowerShot G1 X

V kompaktním kovovém těle se má skrývat kvalita srovnatelná jen s digitálními zrcadlovkami. PowerShot G1 X ocení zejména profesionálové a všichni, kteří berou focení vážně. Novinka patří na samotný vrchol řady G. PowerShot G1 X jako má první kompaktní fotoaparát Canon velký snímač CMOS s poměrem stran 4:3, rozlišením 14,3 megapixelu a rozměry 18,7 mm x 14mm - podobně jako snímače APS-C používané v zrcadlovkách Canon EOS. Velikost pixelů a struktura je stejná jako u EOS 600D a plocha je přibližně 6,3krát větší než u oblíbeného PowerShot G12.

Fotoaparát lze použít jako samostatný špičkový přístroj nebo jako doplněk k profesionální zrcadlovce. PowerShot G1 X propojuje technologie snímače EOS s výkonným procesorem DIGIC 5, novým precizním objektivem Canon a širokými možnostmi manuálního nastavení. Spojením všech funkcí se podle výrobce podařilo vytvořit nejlepší kompaktní fotoaparát Canon v historii.

Větší velikost snímače umožňuje získat lepší kontrolu nad hloubkou ostrosti a kreativněji izolovat objekty od pozadí. Vylepšený dynamický rozsah přináší přesnější zachycení světla a stínů v jednom snímku a rozlišení 14,3 megapixelů je ideální i pro velkoformátové tisky a oříznutí snímků při vytváření nových kompozic.

HS System kombinuje velký snímač a obrazový procesor DIGIC 5 a určuje nový standard pro výkon při špatném osvětlení s maximálním rozlišením při ISO 100-12800. Uživatelé mohou při fotografování využívat okolního světla a i v těch nejtemnějších podmínkách zachytit přirozené záběry s neuvěřitelnými detaily a bez šumu.

Objektiv u PowerShot G1 X byl vyvinut a vytvořen podobně jako profesionální objektivy řady EF. Využití asférické čočky s ultravysokým indexem lomu a precizní technologie tvarování skla umožnilo dosáhnout kompaktních rozměrů i ostrého obrazu. Objektiv se zasouvá do těla fotoaparátu a nabízí flexibilní 4x optický zoom s rozsahem 28 mm až 112 mm. Šestilamelová clona také v kombinaci s velkým snímačem vytváří nádherné rozostření pozadí.

Objektiv je vybaven 4krokovým optickým stabilizátorem obrazu, který umožňuje natáčet i v horších světelných podmínkách a využívat časy závěrky až o čtyři stupně delší, než by bylo možné bez stabilizace obrazu. Navíc inteligentní stabilizátor analyzuje ohniskovou vzdálenost a typ pohybu fotoaparátu a automaticky zvolí nejvhodnější režim stabilizace. Například režim Panning IS je ideální pro zachycení závodních akcí, protože spustí stabilizaci na ose kolmé k zaznamenávanému pohybu, nikoliv v jeho směru. Technologie hybridní stabilizace obrazu je vhodná pro makro fotografie a snímání z velké blízkosti bez rozmazání.

Objektiv obsahuje vestavěný 3krokový šedý filtr, který umožňuje použití menší clony při jasném světle pro dosažení menší hloubky ostrosti nebo použití delších časů závěrky pro záměrné rozmazání pohybu.

PowerShot G1 X vychází z klasického ovládání řady G a nabízí plné manuální ovládání s režimy fotografování a ovládacími prvky pro rychlé a intuitivní ovládání. PowerShot G1 X podporuje 14bitové fotografování ve formátu RAW s jemnou tonální gradací a přirozenými barvami, které lze doladit pomocí dodávaného programu Digital Photo Professional (DPP).

Fotografové mohou s PowerShot G1 X zachytit i rychlé akce s režimem Rychlého kontinuálního snímání ve vysoké kvalitě, který vytvoří 6 snímků v plném rozlišení rychlostí 4,5 snímku za vteřinu. Navíc lze fotit rychlostí 1,9 snímku za vteřinu ve formátu JPEG až do naplnění kapacity paměťové karty.

PowerShot G1 X obsahuje speciální tlačítko pro aktivaci záznamu videa ve Full HD (1080p) s rychlostí 24 snímku za vteřinu a stereo zvukem. Velký CMOS snímač zaručuje vysoce kvalitní videa, a to i za špatných světelných podmínkách, a možnost natáčet s malou hloubkou ostrosti. Navíc lze využít 4x optický zoom pro více možností při natáčení.

PowerShot G1 X má kompaktní design a zároveň bytelnou kovovou konstrukci. Profesionální zpracování je vidět i v těch nejmenších detailech. Velký výklopný 7,5cm (3,0”) LCD displej PureColor II VA umožňuje fotografovat z prakticky jakéhokoliv úhlu nebo pozice a vytvářet kompozice podle svých představ. Jasný LCD displej s vysokým rozlišením 920 tisíc bodů nabízí ostré a detailní zobrazení, zatímco optický hledáček s ovládáním dioptrií přizpůsobuje fotografování individuálnímu stylu. Nově integrovaný manuální výklopný blesk nabízí možnost snáze osvětlit scénu a připojit lze i externí blesky Canon Speedlite.

Řada pokročilých režimů pomáhá při fotografání náročných scén a situací. Při fotografování ve velmi tmavých podmínkách bez stativu například režim Noční scéna bez stativu vytváří vysokorychlostní sekvence snímků, které kombinují data pro vytvoření jedné dobře exponované fotky s minimálním rozostřením. Navíc technologie High Dynamic Range (HDR) usnadňuje i zachycení scén s mimořádně velkým výskytem světlých i tmavých tónů. Kombinací vícenásobných expozic vznikají bohaté detaily i ve stínech a světlých místech.

PowerShot G1 X je ideální pro uživatele digitálních zrcadlovek EOS a je kompatibilní s celou řadou EOS příslušenství. Externí blesky Canon Speedlite lze použít pro kreativní osvětlení, zatímco vodotěsné pouzdro WP-DC44 poskytuje ochranu až do hloubky 40 m - ideální pro fotografování v silném dešti nebo pro záběry pod vodou - s plným přístupem ke všem ovládacím prvkům.

 

Canon IXUS 500 HS a IXUS 125 HS

IXUS 500 HS přináší 12x optický zoom v ultratenkém 19,2mm těle, což z něj dělá nejtenčí fotoaparát svého druhu na světě. K dispozici je ve čtyřech barvách: červené, modré, černé a stříbrné. IXUS 500 HS má futuristický vzhled s charakteristickým kovovým provedením. IXUS 125 HS je stvořen pro uživatele, kteří se chtějí odlišit od davu. K dispozici je hned v několika poutavých odstínech: růžové, červené, modré, zelené a modré.

Oba modely obsahují Canon HS System, který kombinuje 10,1MPx snímač u IXUS 500 HS, respektive 16,1MPx snímač u IXUS 125 HS s nejnovějším obrazovým procesorem DIGIC 5.

12x optický zoom u IXUS 500 HS umožňuje dostat se na dosah akci. To vše ve svůdném kovovém tenkém těle typickém pro řadu IXUS. Technologie Canon ZoomPlus rozšiřuje zoom za maximální ohniskovou vzdálenost objektivu a na rozdíl od běžných digitálních zoomů jsou detaily ostré a viditelné. Technologie ZoomPlus rozšiřuje u IXUS 500 HS 12x optický zoom až na 21x zvětšení a u IXUS 125 HS rozšiřuje 5x optický zoom až na 10x.

Ultra-širokoúhlý 24mm 5x optický zoom IXUS 125 HS umožňuje zachytit větší scénu a oba modely jsou vybaveny 3,5krokovým optickým stabilizátorem obrazu pro ostré a jasné snímky a plynulý záznam videa ve Full HD. Nová inteligentní stabilizace obrazu je zárukou stabilní a jasné fotografie a videa, jelikož analyzuje objekty ve scéně a automaticky volí nejvhodnější ze sedmi různých režimů stabilizace.

Nová funkce Face ID (identifikace obličeje) spolupracuje se Smart Auto, takže osoby na fotografiích budou vypadat vždy skvěle. Do paměti fotoaparátu lze zadat ke každému obličeji jméno a věk osob a při fotografování režim Smart Auto automaticky detekuje obličeje a s ohledem na věk a další faktory provede nejvhodnější nastavení. Například po identifikaci spícího dítěte vypne blesk a všechny zvuky fotoaparátu a zesvětlí obraz, aby výsledná fotografie byla hezčí.

Snadnější je i třídění jednotlivých alb, zejména v případě přátel a rodiny. Každá fotografie je spojena se jmény zadaných tváří, což umožňuje vyhledávat obrázky podle jména.

Oba modely nabízí natáčení videa ve Full HD (1080p) a optický zoom. IXUS 500 HS také zaznamenává zvuk ve stereu a filmy si lze vychutnat na velké obrazovce díky integrovanému HDMI-CEC portu. Vylepšení se dočkala i funkce Movie Digest. Tento režim zachytí na video s rozlišením 720p čtyři vteřiny před vytvořením každé fotografie.

IXUS 125 HS a IXUS 500 HS mají celou řadu zábavných efektů, které mohou osvěžit snímky. Efekt Miniatura vytvoří dojem zmenšených modelů nebo efekt Rybího oka lze využít pro nevšední portréty. Pro ještě více zábavy byly přidány další 2 efekty: Hladká kůže vyhladí pleť, takže z portrétů zmizí drobné nedostatky, a Měkké přiblížení napodobuje efekt měkce kreslícího objektivu se třemi úrovněmi intenzity pro romantické nebo retro portréty.

Vytváření kompozice i prohlížení snímků je velmi snadné. 7,5cm (3,0”) LCD displej PureColor II G s vysokým rozlišením (460 tisíc bodů) nabízejí působivé detaily, jasné a živé barvy a široký pozorovací úhel, takže je možné se na snímky dívat i s přáteli, aniž by bylo nutné připojení k větší obrazovce. Vnější tvrzené sklo poskytuje vynikající viditelnost a ochranu před poškrábáním při každodenním používání.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme