Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Čech napsal knihu o umělé inteligenci: zabralo mu to jeden víkend a 10 hodin přemýšlení

Jakub Fišer 30.03.2023

Umělá inteligence, chatovací roboti a autonomní systémy jsou podle mnohých nová „velká věc“ v oblasti informačních technologií. Své o tom ví i Pavel Zlatník, softwarový vývojář z Prahy, který se rozhodl za pomocí volně dostupných AI nástrojů napsat o tomto fenoménu vlastní knihu.

Kapitoly článku

Kniha jménem Umělá inteligence s námi, nebo bez nás? s podtitulem GPT a jiní roboti po boku lidí zatím vyšla jen v angličtině, do konce dubna by měla být dostupná i v češtině. Pokládá základní myšlenky týkající se umělé inteligence, neuronových sítí a našeho vnímání těchto počítačových fenoménů.

Pavel Zlatník je softwarový vývojář a ve své práci se s umělou inteligencí setkává běžně. Rozhodl se však rozjet projekt vlastní knihy na toto téma, kterou napíše v rekordním čase a ještě k jejímu zhotovení využije volně dostupné nástroje pro začínající spisovatele, mimo jiné rovněž spadající do segmentu AI.

Kniha o AI, částečně psaná AI

Své poznatky z psaní této knihy se rozhodl sdílet v příspěvku na blogu Medium. „Stanovil jsem si cíl, pokusit se to udělat co nejrychleji, udělat to tak, aby to bylo snadno replikovatelné a používat jen volně dostupné nástroje,“ uvádí Zlatník a dodává, že projekt se rozhodl dokončit během jednoho víkendu (pátek až neděle).

Ještě předtím se týden věnoval rešerši a dával dohromady koncepci. „Celý týden jsem si v hlavě promítal celý koncept. Takže řekněme 10 hodin čistého času jen přemýšlení,“ tvrdí autor knihy.

Cílem bylo sepsat a vydat knihu, která bude dostupná v elektronické podobě, ale i v tištěné formě, a zároveň jako audiokniha. Sepsaný text namluvil syntetizátor hlasu, který je volně dostupný v operačním systém Windows. Tento syntetizátor byl využit v programu Natural Reader. Jeho jediná vada je, že neumožňuje přímou konverzi do .mp3. Pro tyto účely tak Zlatník využil open source nástroj Audacity.

Na konci výrobního procesu směřoval svou knihu na Amazon. Pro účely publikace posloužila platforma Kindle Direct Publishing, která umožňuje nezávislým autorům vydávat knihy a nabízet je na Amazonu.

Jaké další nástroje umělé inteligence byly pro knihu využity? „Umělá inteligence byla použita částečně pro obsah knihy a pro přípravu obálky knihy,“ píše Zlatník. Pro korekturu a překlad posloužily aplikace od Googlu – konkrétně Dokumenty a Překladač. Velká část publikace, která nakonec vyšla na 116 stran, však sestává z rozhovorů autora s chatovacím robotem ChatGPT od společnosti OpenAI.

Zlatník se ChatGPT ptá na jednoduché faktické otázky, rozebírá s ním otázky týkající se víry, emocí a zkoumá, podle čeho se umělá inteligence rozhoduje a jak myslí. A v neposlední řadě se věnuje myšlence, jak a kdy může nastat, že nás technologie překonají.

Zdroj: Autorský obsah, Medium


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme