Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete přispět na pomoc Turecku? Tak si dejte velký pozor na tyto podvodníky

Jakub Fišer 10.02.2023
info ikonka
Zdroj:

Podvodníci a internetoví šmejdi se zřejmě nezaleknou ničeho – problém jim nedělá ani podvádět dobročinné duše, které chtějí přispět na dobrou věc. O podvodných sbírkách na pomoc Turecku a Sýrii informuje server BleepingComputer.

Kapitoly článku

Pomoc Turecku a Sýrii

Zkraje tohoto týdne některé státy na Blízkém východě utrpěly zemětřesení o síle až 7,5 stupně Richterovy škály. Mezi těmi nejvíce poškozenými je Turecko, Sýrie, Libanon, Jordánsko, ale také Irák, Gruzie, Arménie a ostrovní stát Kypr. Aktuálně se odklízí škody způsobené touto katastrofou a kromě toho, že se v troskách stále nachází živí lidé, počet obětí už překonal 21 tisíc lidských životů.

Určitě je tedy na místě, pokud člověk má tu možnost, přispět na humanitární pomoc v těchto zemětřesením zasažených oblastech. Bohužel, v době internetu se této tragédie chytili také podvodníci, kteří využívají dobrosrdečnosti některých lidí a snaží se na tom hyenisticky obohatit.

Pozor, kam posíláte peníze

Server BleepingComputer odhalil několik podvodných webových stránek a twitterových profilů, které se snaží vzbudit pocit lítosti a imitují charitativní organizace, které vybírají příspěvky na pomoc postiženým zemím. Podobná smršť podvodníků se objevila i se začátkem války na Ukrajině nebo při tornádu na jižní Moravě.

Všechny tyto podvodné weby vás přesměrují na web společnosti PayPal, kde mají zřízenou falešnou sbírku. Vydávají se za subjekty se sídlem v Turecku a jako důkaz dokládají to, že jakožto jednotlivci sami přispívají do sbírky (což je patrné ve výpisu přispěvatelů).

Má to ale jeden háček – služba PayPal v Turecku není dostupná od roku 2016, tudíž vzbuzuje velké nejasnosti, že pomoc této zemi je financována od veřejných dárců právě přes PayPal, navíc amerických dolarech a na tureckých lirách.

Pokud opravdu chcete přispět na humanitární pomoc zemím jako je Sýrie, Turecko a další, které utrpěly obří zemětřesení, učiňte tak v rámci oficiálních kanálů. Doporučujeme například tureckou neziskovou organizaci İHH İnsani Yardım Vakfı, oficiální sbírku Červeného kříže nebo sbírku od české pobočky organizace Člověk v tísni.

Zdroj: BleepingComputer, Člověk v tísni, IHH Turecko


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme