Cestující v letadlech mohou oficiálně používat sledovací zařízení, jako jsou AirTags (Apple) nebo SmartTags (Samsung), k lokalizaci svých odbavených zavazadel. Upozornilo na to mimo jiné německé spolkové ministerstvo dopravy a německý letecký úřad (LBA) v souvislosti s nejasnostmi kolem předpisů společnosti Lufthansa. Odkazuje se při tom na úpravu Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), podle níž je nyní oficiálně povoleno převážet GPS trackery v nákladovém prostoru letadla.
Dosud neexistovaly žádné jasné pokyny pro přepravu sledovacích zařízení typu AirTag v odbavených zavazadlech. To vedlo k tomu, že různé letecké společnosti vydávaly různá oznámení pro své cestující, zda mohou mít trackery v kufru, či nikoliv. Například společnost Lufthansa po určitou dobu považovala miniaturní trackery v odbavených zavazadlech za bezpečnostní riziko a zakazovala je.
Podle nových pravidel ICAO jsou nyní sledovací zařízení povolena, pokud obsah lithia v bateriích nepřesahuje 0,3 gramu. Kromě toho nesmí být překročen výkon 2,7 watthodin (Wh). Zařízení musí být také chráněna proti poškození. Všechna tato kritéria se vztahují na běžné baterie, jako jsou knoflíkové články typu CR2032, které se používají v zařízeních AirTags nebo dalších srovnatelných trackerech.
Cestující v letecké dopravě mohou svá zavazadla sledovat pomocí AirTags a spol.
Některé letecké společnosti doposud tvrdily, že sledovací zařízení jako AirTags od Applu narušují letový provoz. Zdroj: Pixabay/Mark Chan
Pro větší lithiové baterie však stále platí stávající přísné bezpečnostní předpisy. Při poškození nebo zvláštním namáhání se mohou přehřát a v nejhorším případě způsobit požár.
Tato větší zařízení je povoleno přepravovat v odbavených zavazadlech s limitním obsahem lithia dva gramy, ale musí být zcela vypnutá – nestačí tedy, aby byla jen v režimu spánku nebo hibernace. Ještě větší lithiové baterie se pak z bezpečnostních důvodů nadále musí přepravovat pouze v příručních zavazadlech.
AirTag od společnosti Apple, SmartTag od společnosti Samsung a srovnatelná zařízení od výrobců, jako jsou Tile, Chipolo, eufy Security a Pebblebee, navazují prostřednictvím rádiového spojení Bluetooth kontakt s jakýmkoli blízkým smartphonem, který je kompatibilní s příslušným systémem (iPhone nebo Samsung Galaxy). Celkově se jedná o síť stovek milionů smartphonů po celém světě. Polohu malého mobilního sledovacího zařízení pak lze určit pomocí GPS chytrého telefonu.
Zdroj: LBA.de