Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Co přinesly zdravotnické startupy na veletrh Medica

redakce 06.12.2021

Čtyři dny startupoví nadšenci předváděli návštěvníkům v sekci START-UP PARK na nedávném veletrhu MEDICA 2021 svá inovační zdravotnická řešení. A jak jsme s mnohými z nich debatovali, snažili se především zaujmout svým přístupem ve využití technologií.

Neméně usilovně se také pokoušeli svá řešení a služby prodat, nebo najít investory k dalšímu rozvoji svého podnikání. Pojďme se společně podívat na některá řešení, která nás zaujala.

Evismo je švýcarská společnost, která se specializuje na diagnostiku pacientů se srdeční arytmií. Mimochodem ze Švýcarska se rekrutovala letos na Medice značná část startupových prezentací.

Předváděné zařízení Evismo CardioFlex, které váží pouhých 18 g, digitalizuje tradiční Holterův proces, široce používaný k monitorování srdce pacientů. Zařízení se nosí minimálně od 24 hodin a maximálně do 30 dnů. Online EKG monitoring pacienta přes CardioFlex a následnou diagnostiku poskytuje Evismo formou služby. Takže lékař si nemusí zařízení kupovat a hradí jen dobu využívané služby. Ve Švýcarsku je přitom tato služba, kterou používají praktičtí lékaři, kardiologové a iktová centra, hrazena ze základního zdravotního pojištění.

obr1-evismo-kardio

| Zdroj: Evismo

Mobilní defibrilátor Elliot prezentovala americká společnost HeartHero z Denveru nedaleko Skalistých hor. Elliot je snadno použitelné a přenosné zařízení s hlasovým průvodcem, který uživateli dává přesné instrukce k použití. Průvodce je schopen instrukce přeříkat v několika jazycích. Elliot zvládne provoz i v drsnějších podmínkách, protože je prachotěsný a vodotěsný. Doslova se vejde do batohu nebo i do větší kabelky. Baterie vydrží v provozu po 3 roky, kdy může vyvolat až 120 elektrošoků.

obr2-hearthero-ellot

| Zdroj: Elliot

Ve Start-up Parku ale byla zastoupena i řešení, která přímo neobsahují IT technologie. Nás zaujalo opravdu hodně viditelné mýdlo VisiSoap od německé společnosti Heyfair z Jeny. Jeho vlastnost akcentuje výrobce ve své propagaci jako “Viditelné mýdlo pro čisté ruce”. Hlavním fíglem je velmi výrazná barva, kterou máte na rukou po namydlení. A než ji dostanete dolů, musíte se jen prostě pořádně umýt. Prý ho rády používají hlavně děti, které se díky tomu hravou formou naučí pořádně si umýt ruce. Produkt obsahuje 100% přírodní barvivo. A i když neobsahuje high-tech technologie, přesto bezesporu přispívá k dosažení vyššího standardu potřebné hygieny.

obr3-visisoap

| Zdroj: Heyfair

Uroflowmetrie patří mezi základní urologické vyšetřovací metody, je neinvazivní a lze ji snadno opakovat. Samoobslužný uroflowmetr od turecké společnosti Orubatechnology, který měří průtok moče (množství moče za čas), dokončí vyšetření za dvě minuty. Bez potřeby asistence zdravotníka tak může pacient provést test pouze s vygenerovaným čárovým kódem. Díky tomu Oruflow snižuje pracovní zátěž zdravotnického personálu. Výsledky testů a ovládání přístroje je dostupné díky cloudovému řešení a vlastnímu administračnímu prostředí z jakéhokoliv autorizovaného počítače v nemocnici. Celé řešení lze integrovat s nemocničním informačním systémem. V budoucnu má být zařízení rozšířeno i o další možnosti analýzy moče.

obr4-uroflow

| Zdroj: Aruba

Robotickou techniku předváděla polská společnost ACCREA Engineering. Accrea je vývojářská společnost, která inovační řešení vyvíjí na zakázku. Na Medicu si přivezla mimo jiné robotickou techniku. Robotické rameno BATEO je určeno pro lidi s paraplegií, pokročilou svalovou dystrofií a dalšími hendikepy, kvůli kterým už nemohou sami hýbat pažemi. BATEO je připojeno k elektrickému invalidnímu vozíku a ovládáno různými způsoby a ovládacími prvky, včetně joysticku, natáčení hlavy nebo ústy. Zařízení je obecně kompatibilní se všemi novějšími značkami a modely invalidních vozíků.

obr5-bateorobot

| Zdroj: Accrea

Pacienti s tromboembolickou nemocí (TEN) jsou vystaveni vysokému riziku vzniku krevních sraženin, které je mohou ohrožovat na životu. Pro ně startup Tarabios z Turecka přivezl doslova kapesní laboratoř CoaRight. Prakticky je to mobilní diagnostická platforma pro testování srážlivosti krve s technologií lab-on-chip. Tarabois má vlastní patentovanou optomechanickou technologii měření, která poskytuje výsledky, podle výrobce rovnocenné s laboratorními výsledky PT/INR. Uživatelé oceňují snadné a efektivní použití pro pacientské sebetestování s jednou kapkou krve. Zařízení může po provedeném testu naměřená data přenášet vzdálenému lékaři k dalšímu vyhodnocení.

obr6-coaright-pocketlabo

| Zdroj: Tarabios

Český startup VR Medical, jak už naznačuje jeho název, vyvíjí svoje zdravotnická řešení s využitím virtuální reality. Zaměřuje se na různá řešení, včetně rehabilitačních cvičení a tréninků hybnosti. Formou hry dokáže pacienta více vtáhnout do terapie a zlepšit jeho výsledky. Vysoce účinné využití VR je také například v neurologické rehabilitaci pacientů po mozkové mrtvici. Aplikace pomáhá obnovovat jejich motoriku, zlepšit prostorovou orientaci, a také procvičit situace z běžného života. VR totiž v jejich provedení dokáže stimulovat tzv. zrcadlové neurony a díky tomu využít principy tzv. zrcadlové terapie. A díky hlubokému ponoření vnímání pacienta do virtuálního prostředí má terapie velmi dobré výsledky.

obr7-vr-medical

| Zdroj: Chip

Přehled startupů uzavřeme opět švýcarským podnikem. Firma QUMEA poskytuje řešení, které umožní lépe dohlížet na pacienty nebo na seniory, a zvyšovat tak bezpečnost při jejich pobytu v nemocnici, v domově seniorů nebo doma. Ve svých monitorovacích zařízeních využívá unikátní technologie 3D radaru, která už pracuje například v moderních autech při rozeznávání objektů před vozidlem. Senzor QUMEA dokáže neinvazivně a bez narušení soukromí monitorovat jak makro tak i mikropohyby dohlížené osoby. Makro pohyby poskytují informace o držení a poloze těla. Mikropohyby pak reprezentují aktivity jako je dýchání, srdeční tep, trávení nebo chvění. Dohledový systém, kde jsou data ze senzorů zpracována, poskytuje komplexní řídicí panely pro analýzu dat a živý dohled.

obr8-qumea-swiss

| Zdroj: Qumea

A ještě jedno zařízení nás zaujalo, i když už má svou historii a není to typický startupový produkt. Elektronický stetoskop španělské společnosti eKuore zásadně rozšiřuje možnosti telemedicíny, protože umožňuje vzdálené auskultační – poslechové – vyšetření plic u osob, postižených respirační chorobou. Zařízení například umožňuje nahrát zvuk a bezdrátově jej předat do dalších telemetrických nebo ambulantních systémů k uložení nebo k dalšímu zpracování. A velmi důležitou funkcí pro denní použití v ordinacích nejen praktických lékařů je možnost zesílení poslouchaného zvuku. Elektronický stetoskop se dnes osvědčuje hlavně v nemocnicích, a to nejen na covidových odděleních. Tam mohou zdravotníci v ochranných oděvech pacientovo dýchání vyšetřovat klasickými metodami jen velmi stěží. S elektronickým stetoskopem mohou ale využít bezdrátová sluchátka, nasazená pod ochranným oblekem.

obr9-ekuore

| Zdroj: Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme