Přejít k hlavnímu obsahu

Co vám zatajili u produktů chytré domácnosti: na co byste si měli dávat obzvlášť pozor

Jiří Palyza 11.12.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Chytrá zařízení v domácnosti jsou velmi praktická a jistě některé z nich už dávno využíváte. Ač by měly v mnoha případech poskytovat větší bezpečnost, opak je pravdou. Jsou mezi nimi i takové, které své majitele přímo ohrožují. Na co byste měli při výběru produktů pamatovat?

Kapitoly článku

Některé produkty chytré domácnosti mají obzvlášť velký sledovací apetit

Reproduktory s digitálními hlasovými asistenty, monitorovací kamery, lednice informující o obsahu, nebo také robotický vysavač: chytré domácí produkty, připojené k internetu, jsou dnes součástí domácí výbavy mnoha lidí.

V celé řadě případů nám usnadňují život a stávají se z nich praktičtí pomocníci. Jen mohou někdy být více zvědaví, než jak by se slušelo s ohledem na činnost, kterou mají vykonávat. Při výběru nového "chytrého" člena domácnosti proto buďte opatrní. Mohl by na vás prozrazovat více, než by se vám líbilo.

Narušení vašeho soukromí hrozí především u zařízení, která mají zabudované mikrofony a kamery. A související rizika rozhodně nepodceňujte, mohlo by se to obrátit proti vám.

Chytrá zařízení pro denní používání: kde jsou největší hrozby?

Chytrý zámek
info ikonka
Zdroj: Sebastian Scholz/Unsplash
Připojili byste chytrý zámek k Wi-Fi, abyste si cestou domu mohli pohodlně ještě z auta nebo MHD odemknout a nevytahovat poté mobil třeba za deště na ulici?

U některých zařízení hrozí, že budou v extrémních případech nepozorovaně pořizovat zvukové a obrazové záznamy, a také je bezdrátově přenášet do jiných zařízení. To se děje nejčastěji pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth.

Toto je případ robotických vysavačů, u kterých se lze setkat s přenášením obrazu či zvuku do telefonu majitele; vše samozřejmě na pozadí, takže to není na první pohled viditelné. Pak už se jen stačí připojit na vzdálené servery a data putují k následnému vyhodnocení.

Podobně na tom mohou být i chytré brýle, které mají funkci rozšířené reality. Ty by také neměly natáčet či fotografovat, aniž by o tom daly vědět nějakým upozorněním.

Je zcela běžné, že spotřebitelné jsou sledováni, aniž by o tom vůbec věděli. Na trhu se nabízejí vysloveně špehovací zařízení, což může být i náhrdelník se skrytým mikrofonem, nebo holicí strojek s podporou pořizování videozáznamů.

Mohlo by vás zajímat

Na související rizika upozorňují i bezpečnostní experti

Skutečnost, že zařízení chytré domácnosti mohou představovat pro své majitele reálnou hrozbu, zdůrazňují i mnozí odborníci, kteří se zabývají kybernetickou bezpečností. Poukazují na skutečnost, že se zdaleka nemusí jednat pouze o hledisko špionáže a související sledování uživatele.

Možné jsou totiž i další dva scénáře: k zařízení se může dostat i nějaký neověřený uživatel zvenčí, nebo dokonce i sami zaměstnanci výrobce. Druhá z variant je samozřejmě velmi komplikovaně prokazatelná, nicméně selský rozum varuje. Vezměme si pro příklad hlasového asistenta Alexa: pro zlepšení algoritmů se dá téměř s jistotou počítat s tím, že se něco nahrává. A je to logické – chytrý pomocník přeci musí porozumět různým dialektům řeči.

Jaké jsou nejhorší případy hacknutí chytrého zařízení?

Chytrý reproduktor s hlasovým ovládáním
info ikonka
Zdroj: BENCE BOROS/Unsplash
Hlasoví asistenti se musejí na něčem učit. Je tedy vysoce pravděpodobné, že hlasové pokyny nahrávají a posílají k následné analýze.

Při snaze ovládnout chytré zařízení v domácnosti hackeři často útočí na jiné funkce, než pro které je primárně určeno. Chytrá zařízení tak mohou zneužít zcela jiným způsobem, než výrobce původně zamýšlel.

Někteří pro změnu útočí plošně a infikují chytré kamery nebo internetové směrovače ve velkém rozsahu. Pokud jsou úspěšní, tato soukromá zařízení pak přistupují k obrovskému množství cizích webových stránek, a to aniž by si toho jejich majitelé vůbec všimli.

Tímto způsobem se například vedou útoky DDoS, jejichž cílem je shodit weby známých služeb či společností. To se už i v mnoha případech stalo; příkladem mohou být streamovací služby Netflix a Spotify.

Nicméně bezpečnostní experti chytrá domácí zařízení zcela nezavrhují. Mohou být velmi praktická a usnadňovat nám život, to si uvědomují snad všichni. Jen je potřeba pečlivě vybírat. Například tři velcí technologičtí hráči Amazon, Apple a Google vynakládají velké úsilí na to, aby svá zařízení dostatečně zabezpečili.

Mohlo by vás zajímat

Jak se můžete před špionáží chytrými produkty bránit?

Bezpečnostní výzkumníci často pro výrobce chytrých produktů sehrávají roli "white hat" hackerů a na své úspěchy v oblasti zneužití zařízení ke sledování uživatele či jiný bezpečnostní hack okamžitě upozorňují. Například už výše zmíněné hlasové ovládání Alexa je nyní zcela zašifrované.

Při pořizování chytrého zařízení se v rámci vlastní bezpečnosti raději důkladně o všem informujte a podrobně se seznamte s tím, jak výrobek funguje. Vyplatí se věnovat dostatečný čas i k pročtení popisu výrobku a ustanovení o ochraně údajů v souvisejících aplikacích, se kterými jej jistě budete propojovat.

Zaměřte si při tom na pasáže, popisující jaká data výrobek shromažďuje a jak s nimi posléze nakládá. Také si dejte pozor na ustanovení, která mohou například informovat o tom, že získaná data při používání produktu se stávají majetkem výrobce.

Dalším citlivým bodem je sledování polohy uživatele. Zde to také může být velmi kritické rozhodování. Například chytrý systém osvětlení po vás může sdílení polohových dat žádat. Příkladem je nastavení funkce, která vám při návratu domů s patřičným předstihem rozsvítí, abyste se nevraceli do tmy. To je sice velmi příjemné, ovšem za cenu de facto prozrazení skutečnosti, že doma nikdo není a upozornění "uživatel je již nablízku".

Zkrátka jsme opět u toho, že je to něco za něco. V případě chytrých domácích zařízení máme na jedné straně pohodlí, pomoc i úsporu času, ovšem za cenu potenciálního sledování a následného vyhodnocování sesbíraných dat.

Zdroj: House Beautiful, Intech Group, Canarytrap


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme