Nejvěrnějšími kupci vozů Tesla jsou již léta zejména američtí demokraté. Když se však šéf Tesly Elon Musk v posledních letech stále více politicky radikalizoval, mnozí z jeho nejvěrnějších zákazníků ho nenásledovali.
Američtí demokraté už vozy Tesla nekupují
Podle průzkumu, který v říjnu a listopadu loňského roku provedl výzkumný institut Strategic Vision, klesl podíl demokratů kupujících vozy Tesla o více než 60 %. Tento vývoj by měl být pro výrobce e-automobilů znepokojující. Tesla se totiž tradičně mohla opřít o liberální kupující základnu. Dramatický pokles ilustruje riziko, kterému Tesla nyní čelí.
Jak uvádí Wall Street Journal, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 klesly registrace nových vozů Tesla v tradičně demokratické Kalifornii téměř o deset procent. To je výrazný obrat oproti třetímu čtvrtletí, v němž registrace naopak vzrostly o 43 procent.
Tento negativní vývoj by mohl být předzvěstí změny chování amerických zákazníků. Tesla sama konkrétní údaje o prodejích v USA nezveřejňuje.
Podle odhadů agentury Motor Intelligence, která se zabývá průzkumem trhu v oblasti mobility, se růst prodejů společnosti Tesla v USA v letošním roce snižuje. Do března 2024 klesl prodej Modelu 3 oproti předchozímu roku o 44 %.
Muskova politická radikalizace nejspíš poškozuje prodejní čísla Tesly
Muskova politická pozice by mohla mít dlouhodobý dopad na image společnosti a její prodejní výsledky. To platí zejména v době, kdy se výrobci elektromobilů již snaží získat konzervativní zákazníky.
Kontroverze kolem Muska sílí od doby, kdy se veřejně vyjádřil k nelegálnímu přistěhovalectví, rozeslal tweet s antisemitským obsahem a opakovaně napadá společnost Disney za to, že přestala inzerovat na jeho síti X. Muskovy politické výroky stále více připomínají populistický styl Donalda Trumpa, což by mohlo vést ke ztrátě jeho dřívější image jako ekologického hrdiny.
Tesly ztrácejí image pokrokového luxusního zboží
Politický rozkol ohledně vlastnictví elektromobilů není ničím novým. První elektromobily (a zejména Tesly) byly často odmítány jako luxusní zboží bohatých elit.
Politické prostředí ve Spojených státech se však v loňském roce změnilo, zejména během vyhroceného období republikánských primárek. I když se podle pozdějších průzkumů někteří demokraté k Tesle vrátili, jejich podíl stále zůstává hluboko pod úrovní z předchozích let.
Sám Elon Musk mezitím zlehčuje možný dopad svých politických prohlášení na své podnikání. Otázkou ale zůstává, jestli se Tesla bude schopna udržet na špičce trhu s e-automobily tváří v tvář rostoucí konkurenci, pokud její generální ředitel bude dělat takové politické vlny.
Zdroj: Wall Street Journal