Přejít k hlavnímu obsahu
Elektromobilita

Konec snu o autu Apple? Možná ne tak docela

Josef Mika 09.05.2024

Na projektu Apple Auto se pracovalo deset let. Letos v únoru ho nejvyšší šéfové Applu odpískali. Ale možná to nebylo zcela konečné rozhodnutí, jak se nyní ukazuje. Apple údajně zkouší nové partnerství.

Apple v únoru pohřbil Apple car. Ukončil svůj projekt s kódovým názvem "Projekt Titan". Na projektu auta Apple údajně pracovalo v průběhu let až do samotného konce více než 2000 zaměstnanců. Někteří z nich byli údajně zařazeni do jiných týmů, především v oblasti umělé inteligence.

Novinku oznámili provozní ředitel společnosti Apple Jeff Williams a viceprezident Kevin Lynch. Oznámení bylo tehdy naprostým překvapením i pro zaměstnance.

Odborníci na automobilový trh se domnívají, že pravým důvodem rozpadu projektu automobilu Apple bylo rozhodnutí společnosti distancovat se od cenové války na trhu s automobily. Čína podpořila svůj vyspělý dodavatelský řetězec elektromobilů, který zažívá ostrou domácí konkurenci. A očekává se, že přebytek své produkce vrhne do zámoří, což povede k další cenové válce prakticky na všech trzích.

Také Tesla poskytla Applu názornou představu o tom, jakým výzvám může technologický gigant čelit v Číně. Je známo, že Tesla se na největším automobilovém trhu světa potýká s tlakem na náklady a zákazy provozu v blízkosti důležitých vojenských základen v zemi.

Další možnou překážkou byla pro Apple samotná pokročilá technologie autonomního řízení. V Evropě a USA bylo fakticky potvrzeno, že vozidla s úrovní autonomie 4 a 5 budou na silnice uvedena mnohem později, než se očekávalo, a to kvůli mnoha technologickým i politickým problémům.

Mohlo by vás zajímat

Spolupráce s výrobcem e-aut opět na scéně

Byl by to milovaný projekt Applu bez šťastného konce: kalifornská společnost své rozhodnutí zrušit projekt automobilu zdůvodňovala snahou se v budoucnu více zaměřit na umělou inteligenci. Možná však předchozí automobilové snahy, ve kterých Apple rozhodně utopil hodně peněz, přece jen nebyly úplně marné.

Podle nové zprávy serveru Digitimes Apple nyní (opět) zvažuje spolupráci s výrobcem elektromobilů. Možná se tedy přece jen někdy objeví automobil s designem a softwarem společnosti Apple.

Jedním z možných kandidátů na exkluzivní partnerství je malá automobilka Rivian, která vyvíjí vlastní elektrické vozy. Tato možnost se však v současné době neopírá o žádné konkrétní důkazy a jde spíše o spekulace.

Proto je těžké odhadovat pravděpodobnost této spolupráce. Kalifornská firma Rivian má v současné době ve svém výrobním programu pouze dvě elektrická vozidla, pick-up a SUV.

Zdroj: Digitimes.com, Rivian


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud