Přejít k hlavnímu obsahu

DeepL Voice: výborný textový překladač už umí i tlumočit

Pavel Trousil 16.11.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Německá společnost DeepL oznámila spuštění své první služby pro překlad mluvené řeči nazvané DeepL Voice. Nové řešení přichází ve dvou variantách - Voice for Meetings pro virtuální schůzky a Voice for Conversations pro osobní dialogy.

Kapitoly článku

Voice for Meetings umožňuje účastníkům online schůzek mluvit jejich preferovaným jazykem, zatímco ostatní vidí překlad v titulcích. Voice for Conversations je určený pro mobilní zařízení a podporuje překlad osobních rozhovorů mezi dvěma mluvčími. Zaměstnanci tak například mohou snadno a přímo komunikovat se zákazníky, kolegy nebo jinými konverzačními partnery v preferovaném jazyce.

DeepL
info ikonka
Zdroj: Screenshot webu DeepL, redakce

DeepL Voice při spuštění podporuje 13 mluvených jazyků včetně angličtiny, němčiny, japonštiny a češtiny. Titulky jsou dostupné ve všech 33 jazycích, které DeepL překládá. Technologie využívá AI modely trénované na datech zachycujících různé přízvuky a prostředí.

DeepL
info ikonka
Zdroj: DeeepL
Voice for Meetings umožňuje účastníkům online schůzek mluvit jejich preferovaným jazykem a Voice for Conversations je určený pro mobilní zařízení a podporuje překlad osobních rozhovorů.

Mluvené slovo je výzva

Nová technologie překladu jazyků je založena na modelech umělé inteligence, které byly trénovány na různých souborech dat – včetně různých akcentů a prostředí. DeepL se během implementace potýkal s mnoha překážkami, protože mluvený jazyk je velmi odlišný od psaného jazyka. Živý překlad představuje zcela jinou výzvu. Věty někdy nejsou dokončené, výslovnost je často nejasná, latence nesmí být příliš vysoká a mnoho dalšího - to vše může vést k chybným překladům, které místo srozumitelnosti způsobují ještě větší zmatek.

Službu již testovala například společnost Brioche Pasquier. Podle koordinátorky Christine Aubry pomohl DeepL Voice zlepšit zapojení mezinárodních poboček do projektů a podpořil týmovou spolupráci. Ta je podle různých výzkumů velice důležitá a nedávná zpráva úřadu pro ekonomický výzkum zjistila, že 33,8 % času na schůzkách je promarněno kvůli jazykové bariéře.

Mohlo by vás zajímat

Uvedení DeepL Voice následuje po dalších letošních novinkách společnosti - spuštění služby Write Pro a představení nového jazykového modelu. DeepL také získal investici 300 milionů dolarů při valuaci 2 miliardy dolarů od společnosti Index Ventures.

Služby DeepL využívá přes 100 000 firem a institucí na 228 trzích. Společnost založená v roce 2017 zaměstnává více než 1000 lidí.

Zdroj: DeepL, Nber, DeepL CZ
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit



Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme