Boj s prachem je prakticky nekonečný. Usazuje se všude v domácnosti i v kanceláři a zdá se, že elektrické spotřebiče ho přitahují obzvlášť silně. Ať už se jedná o televizory, monitory nebo herní konzole, měli bychom pravidelně sahat po prachovce nebo hadříku (ideálně z mikrovlákna), abychom se včas zbavili šedého nepřítele.
Při čištění elektrických spotřebičů typu dálkových ovladačů nebo smartphonů bychom se naopak rozhodně měli vyhnout čisticím prostředkům obsahujícím čpavek nebo alkohol. Citlivý povrch mohou poškodit také drátěnky nebo kuchyňské houbičky.
Plná drobků a bakterií: jak mít znovu čistou klávesnici
Nejspíš ani nechcete přesně vědět, jaké kolonie zárodků se na vaši klávesnici časem vytvoří. Navíc všechny drobky z jídla, které mezičasem zapadly mezi klávesy, brzy začnou žít vlastním životem.
Prvním krokem je otočit klávesnici a opatrně ji oťukat. Nečistoty, které se poté objeví před vámi na stole, vám napoví, jak velké je znečištění.
Pro základní vyčištění se hodí čisticí sprej se stlačeným vzduchem. Pomocí něj se dostanete i do těžko přístupných míst mezi tlačítky nebo za nimi. Tlak vzduchu odstraňuje prach, nečistoty a tekutiny, aniž by po sobě zanechával jakékoliv známky. Samozřejmě jej lze použít i na kryty počítačů a herních konzolí.
Jednoduchou a účinnou metodou, jak odstranit nečistotu z povrchů kláves a prostor kolem nich, je použití lepicích papírků na poznámky (Post-IT). Utrhněte jeden papírek a lepicí stranou dolů ho opakovaně protáhněte mezi řadou kláves. Prach a nečistoty se zachytí na lepivé vrstvě papírku. Papírků použijte několik, než budete s výsledkem spokojeni.
A pokud chcete provést opravdu důkladnou očistu, klávesnici si vyfotografujte, abyste měli přesný přehled o rozložení jejích kláves. Následně klávesy opatrně vycvakněte (pokud to klávesnice umožňuje), například pomocí šroubováku. Klávesy potom dejte do košíčku myčky, který se běžně používá na příbory. Myčku použijte s programem, kdy se voda ohřeje jen na 40 stupňů. Než se klávesy domyjí, vyčistěte zbytek klávesnice vysavačem, případně i hadříkem, a na závěr opět umístěte klávesy na své správné místo.
Důmyslný trik a pecky jsou opět čisté
"Nečistěte mřížku sluchátek jehlou", "Nikdy nepoužívejte k čištění sluchátek vodu, abyste nezměnili zvukový výstup nebo je zcela neznehodnotili", "Použití vatové tyčinky pouze zatlačí nečistoty hlouběji do krytu". Pokud jde o čištění sluchátek, existuje mnoho mýtů, rad a zákazů.
Než ale začnete riskovat, že si vaše Apple AirPods (nebo jiná sluchátka do uší) odrovnáte přílišnou snahou o hygienu, nebo utratíte spoustu peněz za zbytečné čisticí pomůcky, máme pro vás geniální a levný trik.
Podobně jako lepicí štítky v případě klávesnice vám pro vyčištění pecek do uší poslouží elastické lepicí polštářky, které se prodávají v hobby marketech pro jednoduché uchycení lehčích dekoračních předmětů na zeď. Právě ty jsou ideální pro odstranění nečistot z mřížky sluchátek. Stačí prsty vytvořit malou kuličku hmoty a lehce ji přitisknout na znečištěnou část sluchátek. Nepoužívejte však příliš velkou sílu, jinak hrozí přilepení mřížky. Alternativně můžete použít stejný postup s běžnými lepicími štítky, ty však v tomto případě nejsou tak účinné.
Zdroj: časopis Chip