Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Domácí Wi-Fi napadena! Co můžete, nebo spíš musíte, udělat

Josef Mika 11.01.2023

I přes veškerá bezpečnostní opatření se může stát, že hackeři získají přístup do vaší domácí sítě. To však neznamená, že jste vůči jejich jednání bezmocní. Poradíme vám, jak se zbavit neautorizovaných hostů ve vaší Wi-Fi.

Kapitoly článku

Bezdrátovou síť mají doma skoro všichni, ale ne každý se o ni dobře stará. Nemělo by nám být jedno, kdo se k ní připojuje a co v ní provádí.

Co znamená, že vám někdo „hacknul“ domácí Wi-Fi?

Systém nebo síť jsou považovány za napadené, pokud do nich získala přístup neoprávněná osoba. V případě vaší domácí Wi-Fi by to znamenalo, že vaši bezdrátovou síť používá někdo, komu jste neposkytli žádné přístupové údaje.

V závislosti na vámi použitých ochranných opatřeních to může být snazší nebo obtížnější. Pokud máte nezabezpečené heslo, hackeři ho mohou prolomit pomocí jednoduchých algoritmů, které zkoušejí všechna slova ze slovníku s kombinací čísel nebo bez nich.

Bez ohledu na to, jak se někdo do vaší Wi-Fi nabourá, může pak dělat vše, co tam můžete dělat vy - například přistupovat ke všem připojeným počítačům a zařízením a ovládat je podle možností vzdáleného přístupu.

Jak poznám, že se někdo naboural do mé Wi-Fi?

Není tak úplně snadné zjistit, zda se někdo naboural do vaší Wi-Fi sítě. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je podívat se do seznamu připojených zařízení ve správcovském rozhraní vašeho routeru. Připojená zařízení však mají často dost nejasné názvy, které ale můžete upravit. Teoreticky: pokud takto identifikujete všechna vám známá zařízení, pak všechna ostatní, která jsou stále připojena, musí vaši síť používat neoprávněně.

Nyní můžete tento seznam pravidelně kontrolovat, ale zaprvé je to těžkopádné a v 99 procentech případů to nepovede k žádnému výsledku. Za druhé je to matoucí, protože k síti Wi-Fi je obvykle připojeno více zařízení, než si myslíte. Pouhým náhledem na označená zařízení v administrativním rozhraní směrovače je často obtížné určit, zda se jedná o zařízení z vaší domácnosti, nebo o neautorizovaný přístup - zejména pokud ve vaší domácnosti žije více lidí, z nichž každý vlastní několik zařízení.

Zpravidla si ale všimnete účinků hacknuté Wi-Fi. Může se stát, že se váš přístup k internetu náhle zpomalí (protože hacker využívá vaši šířku pásma), koncová zařízení se zblázní, tj. zapínají se a vypínají bez vašeho zásahu (protože je hacker ovládá na dálku) nebo zmizí vaše data a můžete být tak či onak vydíráni.

Co mohu udělat proti napadení své Wi-Fi?

compare-fibre-hxvvnb6qctg-unsplash

V nejhorším případě pomůže obnovení továrního nastavení routeru. Obr.: Unsplash/Compare Fibre

Odstranění neoprávněné osoby/připojení ve vlastní Wi-Fi síti není složité. Prvním krokem by mělo být odebrání všech zařízení v administrativním rozhraní směrovače, která nejste schopni k ničemu přiřadit. Aby hacker, který prolomil vaše heslo, nemohl heslo jednoduše znovu zadat, měli byste ho ihned změnit. V závažnějších případech, například když hacker změnil heslo routeru a vy již nemáte přístup k jeho rozhraní, nebo když si nejste jisti, která zařízení jsou v síti Wi-Fi oprávněně a která ne, můžete jednoduše obnovit tovární nastavení směrovače.

Postup najdete v příručce k routeru. Zpravidla musíte stisknout určité tlačítko nebo kombinaci tlačítek po určitou dobu (5-10 sekund). V továrním stavu můžete přistupovat k rozhraní směrovače pomocí přednastaveného hesla a rekonfigurovat zařízení - včetně nastavení silnějších hesel.

V každém případě byste měli také aktualizovat firmware routeru. Prolomení hesla je jen jedním ze způsobů, jak se mohou hackeři dostat do vašeho routeru a sítě Wi-Fi. Nechtěnou bránou mohou být také bezpečnostní mezery v softwaru směrovače. Pokud jsou známy, jsou většinou odstraněny aktualizací firmwaru.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme