Přejít k hlavnímu obsahu

Doposud na něj neklikal snad nikdo: do budoucna se může stát nejdůležitějším nástrojem ve Windows – který to je?

Jiří Palyza 08.12.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Proces aktualizací Windows má Microsoft propracovaný. Pomineme-li občasné chyby, které se po jejich instalaci objeví, je centrální a automatická správa vychytaná. V případě instalovaných programů a aplikací to prozatím tak snadné není. Uživatelé se o musejí starat sami. Do budoucna by tento důležitý úkol měl převzít nástroj, který si uživatele doposud nezískal.

Kapitoly článku

Aktualizace programů ve Windows se více přiblíží systému na mobilech

Na tuto radu jste už možná alergičtí: pokud chcete mít zabezpečený systém, je dobré pravidelně aktualizovat nejen jej, ale také instalovaný software. V případě Windows je to vcelku jednoduché: stačí jednou za měsíc systém restartovat. Navíc Windows se o to sám přihlásí. Záplaty se stahují a připravují automaticky pomocí funkce Windows Update.

O něco složitější je to však v případě instalovaných aplikací a programů. Některé totiž funkci aktualizace také mohou mít zabudovanou, ale jiné nikoliv. Uživatelé se v takovém případě musejí sami ujistit, zda jsou pro instalovaný software aktualizace k dispozici a pokud ano, tak je samostatně instalovat. Microsoft se nyní chystá představit řešení, který by celý proces výrazně usnadnilo.

Nové centrum aktualizací pro instalované programy

Budoucí updaty pomocí Microsoft Store
info ikonka
Zdroj: Microsoft
Do budoucna by měl aktualizace pro klasické programy poskytovat Microsoft Store.

Mnoho uživatelů možná netuší, že Microsoft už možnost aktualizace instalovaných programů ve Windows nabízí. Dá se k tomu využít správce balíčků WinGet, což je funkce, jejíž obdobu mohou znát především uživatelé Linuxu.

Je tu ale jeden drobný problém: WinGet je nástrojem příkazového řádku, a tak jeho ovládání není úplně komfortní. Grafická rozhraní, která jsou také k dispozici, jsou uživatelsky mnohem vstřícnější.

Plošné aktualizace by ale měly fungovat snadněji, což si snad konečně uvědomil i Microsoft. Pro jejich obsluhu hodlá použít nástroj, který je sice ve Windows k dispozici už po mnoho let, nicméně většina uživatelů jej úspěšně ignoruje: Microsoft Store.

Mohlo by vás zajímat

Prostřednictvím aplikační platformy Microsoft Store si můžete aplikace stahovat, a pokud tak učiníte, nástroj můžete využít i pro obsluhu aktualizací. Je to velmi podobné systému, který znáte z mobilních telefonů.

Opět je zde ale malý háček: funguje to pouze pro aplikace, které byly instalovány právě pomocí Microsoft Store. Uživatelé však mnohem více využívají jiné způsoby instalace.

Podle nejnovějších informací Microsoftu se to má od verze Microsoft Store 22411.1401 změnit. V seznamu aplikací obchodu Microsoft Store by se také měly objevit programy standardu Win32. Funkce automatické aktualizace ale k dispozici není, tedy alespoň prozatím.

Dostupné updaty nainstalovaných programů se zobrazují na stránce s aktualizacemi, nicméně uživatelé pak musí sami kliknout na tlačítko, které jejich instalaci spustí.

Zdroj: Microsoft Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme