Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Facebook uvažuje o rozhraní na čtení myšlenek

redakce 10.03.2019

Společnost Facebook má stanovené jasné hranice, jedná-li se o osobní informace svých uživatelů. Zastáncům tohoto tvrzení by však nedávné komentáře Marka Zuckerberga mohly zvednout krevní tlak.

Uplynulý měsíc se Mark Zuckerberg na harvardské univerzitě zúčastnil série přednášek o úloze technologií ve společnosti, konkrétně o „příležitostech, výzvách, nadějích a obavách“. Jeho téměř dvouhodinový rozhovor s profesorem Jonathanem Zittrainem se odehrával před posluchárnou plnou studentů. Přednáška se soustředila na bezprecedentní postavení Facebooku jako křižovatky pro přibližně dvě miliardy lidí. Zuckerberg přitom schytal rány ze všech stran – ať už kvůli lhostejnosti vůči etnické nenávisti na svých platformách, nebo naopak kvůli cenzuře, která rozhoduje o přijatelnosti vyjádření určitých myšlenek.

Zuckerberg se pokusil před studenty ukázat vlídnost a pokoru. A potom popsal, jaké otázky ho opravdu vzrušují do budoucna. Touto technologií je podle něj rozhraní mozku a počítače.

Rozšířená realita řízená neurony

Cílem je umožnit uživatelům, aby využili své myšlenky pro intuitivní navigaci v prostředí rozšířené reality (AR), čímž by byla dosažena podoba světa řízeného přímo nervovou soustavou. Nekonalo by se tak žádné ťukání do klávesnice či hlasové příkazy, což by uživatele zpomalovalo při interakci s digitálními objekty. V tomto světě by se pokyny k jízdě promítaly nad dálnici, krátké biografie by se zobrazily vedle účastníků konference, anebo by bylo možné pohybovat 3D modely nábytku.

Samozřejmě, že Facebook již uživatele sleduje při pohybu světem pomocí GPS ve smartphonu, a také přes internet pomocí kódu implantovaného do prohlížeče. Umožnili bychom však Facebooku, aby nahlížel přímo do naší hlavy, abychom si mohli rychleji objednat pizzu? Zuckerberg zřejmě počítá i s tím.

Kola pro mysl

Abychom byli spravedliví, musíme zmínit, že Facebook nemá v úmyslu vstoupit přímo do našeho mozku. Jak řekl Zuckerberg Zittrainovi, chirurgický implantát podle něj rozhodně není správnou cestou.  „Chceme- li konstruovat věci, které budou používat všichni, musíme se zaměřit na neinvazivní nástroje,“ uvedl.

Zuckerberg popsal technologii, které obklopuje hlavu uživatele a detekuje souvislosti mezi myšlenkami a aktivitou mozku, a spolupracuje s headsety od firmy Oculus VR (ta je součástí Facebooku). Zuckerberg dodal, že výzkumníci již na základě aktivity neuronů dokážou rozlišit, zda člověk myslí například na žirafu nebo slona.

Šéf Facebooku již před dvěma lety vysvětlil potenciální přínosy této technologie. „Náš mozek každou vteřinu produkuje dostatečné množství dat pro streamování čtyř filmů v HD kvalitě. Pracujeme na systému, který umožní vydávat příkazy přímo z mozku asi pětkrát rychleji, než je dnes možné psát na telefonu.“

Zuckerberg rád cituje výrok Steva Jobse, který počítače popsal jako „kola pro mysl.“ „Je podle vás něco špatného na silnějším sešlápnutí pedálu, abychom mohli jet trochu rychleji?“ ptá se šéf Facebooku.

[email protected]


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme