Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Facebook a WhatsApp na Slunce: Meta bude využívat obří solárního park v poušti

Josef Mika 10.04.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

V Arizonské poušti se na ploše 2000 hektarů buduje obrovský solární park. V budoucnu bude elektřina využívána mimo jiné pro datové centrum skupiny Meta, mateřské firmy Facebooku, WhatsAppu nebo Instagramu. Elektrárna má být uvedena do provozu ještě v letošním roce.

Kapitoly článku

Solární parky vyrábějí značné množství čisté energie. Jsou účinné především v místech s velkým množstvím přímého slunečního záření. A pouštní oblasti jsou pro to jako dělané. K výrobě energie lze využít jinak neobdělávanou půdu. Proto dánská energetická společnost Ørsted v současné době buduje obří solární park v americkém státě Arizona. Hlavním zákazníkem je údajně mateřská společnost Facebooku Meta. 

875 000 solárních modulů na 2 000 hektarech

Stavba nazvaná Eleven Mile Solar Centre v okrese Pinal se buduje na ploše 2 000 hektarů. Vyrobená energie bude zpřístupněna přímo zákazníkům a přebytečná elektřina bude skladována. Jedním z hlavních zákazníků bude právě společnost Meta. Americká skupina sociálních médií chce solární energii využívat k zásobování svého nedalekého datového centra.

Park zahrnuje celkem 857 000 solárních modulů. Kromě toho se plánuje 2 000 baterií o velikosti lodního kontejneru. Cílem společnosti Ørsted je zásobovat ročně dostatečným množstvím elektřiny více než 52 000 domácností.

Mohlo by vás zajímat

Zelená elektřina po celý den

Pro úspěšné využití solárního parku jsou nezbytné zásobníky elektřiny. Umožňují využít v noci energii vyrobenou během dne. Energii je třeba čerpat ze zásobníků – baterií zejména v době největšího zatížení ve večerních hodinách. Podle společnosti dokáže solární centrum Eleven Mile skladovat energii až čtyři hodiny. Dánská společnost provozuje podobné systémy také v Alabamě a Texasu. Ty zajišťují elektřinu pro dalších 100 000 domácností.

Zdroj: Yahoo!


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud