Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google I/O 2024: co umí nový asistent s umělou inteligencí „Project Astra“

Josef Mika 16.05.2024
Zdroj: Google

Google na své konferenci I/O 2024 představil svého nového asistenta s umělou inteligencí. Momentálně ho nazývá Project Astra. Změní nám brzy život?

Kapitoly článku

Na letošní vývojářské konferenci Google I/O byla umělá inteligence opět v centru pozornosti. Mezi mnoha představenými novinkami vzbudil velký rozruch zejména projekt Astra. Tato nová technologie umělé inteligence umožňuje uživatelům interaktivně komunikovat s okolím přímo prostřednictvím smartphonu a hledáčku fotoaparátu.

Demonstrace ukázala, jak Astra reaguje na dotazy v reálném čase. Uživatelé mohli umístit šipky na objekty v obraze hledáčku a požádat o širokou škálu informací – od rozpoznání a analýzy objektů až po pochopení programového kódu a nalezení ztracených objektů.

Google AI Gemini integruje pokročilé funkce z projektu Astra

Google oznámil, že části projektu Astra budou ještě v tomto roce zpřístupněny všem uživatelům, a to i prostřednictvím integrace do umělé inteligence Gemini. Video z prezentace ponechalo nezodpovězeno otázky týkající se předvedených brýlí – zda se jedná o další vývoj Google Glass.

Mohlo by vás zajímat

Odlehčená a úspornější AI

Google se podělil také o další podrobnosti o Gemini 1.5 Flash, úspornějším modelu AI vytvořeném na základě zpětné vazby od uživatelů. Přestože je to lehčí model než 1.5 Pro, je schopný se orientovat v obrovském množství informací a poskytuje působivou kvalitu. 

1.5 Flash vyniká v sumarizaci, chatovacích aplikacích, titulcích obrázků a videí, extrakci dat z dlouhých dokumentů a tabulek a dalších funkcích. Google ho trénoval aplikací 1.5 Pro prostřednictvím procesu zvaného "destilace", kdy jsou nejpodstatnější znalosti a dovednosti z většího modelu přeneseny do menšího a efektivnějšího modelu.

Zdroj: blog Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud