Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Google se chystá trvale mazat historii polohy – změňte si nastavení

Pavel Trousil 12.06.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Firma Google se zavázala ukládat méně údajů o jednotlivcích v reakci na obavy o ochranu soukromí. A týká se to i historie polohy v aplikaci Mapy Googlu. Odstraní tedy vše, co ví o dříve navštívených místech uživatelů. Pokud chcete polohu zaznamenávat, změňte nastavení.

Funkce "Časová osa", dříve známá jako Historie polohy, sleduje a zaznamenává vaše trasy a cesty na základě polohy telefonu a umožňuje vám znovu navštívit všechna místa, kde jste v minulosti byli. Google chce vyhovět požadavku na větší ochranu soukromí a začne tuto historii polohy uživatelů mazat.

Funkce sice bude pro zájemce stále fungovat a umožní jim procházet potenciálně desítky let zpět svou historií cestování a zkontrolovat, kde se nacházeli v určitém čase. Všechna potřebná data k fungování této funkce se však budou ukládat pouze lokálně, do jejich vlastních telefonů nebo tabletů, a nebudou se ukládat na serverech společnosti Google. Přechod na úložiště v zařízení mimo jiné znamená, že v prosinci už nebudete mít přístup ke své časové ose z webu.
 

Mapy
Google zaznamenává polohu vašeho telefonu, takže se pak můžete podívat, která místa jste kdy navštívili. Ale samozřejmě hrozí, že se na to podívá i někdo jiný.
Zdroj: Screenshot aplikace Google Mapy, redakce
Mapy
Zdroj: Screenshot aplikace Google Mapy, redakce

V e-mailu zaslaném společností Google některým uživatelům Map, se uvádí, že mají čas do 1. prosince, aby si uložili všechny své staré cesty, než budou navždy a definitivně smazány.

Uživatelé budou mít stále možnost zálohovat svá data, pokud se obávají jejich ztráty, nebo je chtějí synchronizovat mezi zařízeními, ale ve výchozím nastavení se tak již dít nebude. A navíc Google také zkracuje výchozí dobu, po kterou se historie polohy ukládá. Nyní začne mazat minulá umístění již po třech měsících, což je méně než předchozí výchozí doba, která byla rok a půl.
 

Mohlo by vás zajímat

"Informace o vaší poloze jsou osobní," dodala společnost. "Jsme odhodláni zajistit, aby byly bezpečné, soukromé a pod vaší kontrolou. Nezapomeňte: Mapy Google vaše údaje nikdy nikomu neprodávají, včetně inzerentů.

Google se však dostává pod stále větší tlak, aby pomohl uživatelům zachovat soukromí o jejich poloze tváří v tvář snahám orgánů činných v trestním řízení zjistit uložené informace o poloze. Google již dříve začal z historie polohy odstraňovat „citlivá místa“, jako jsou potratové kliniky, centra proti domácímu násilí, centra pro hubnutí a další, a aktualizoval Mapy, aby zabránil přístupu úřadů k historii polohy.

Zdroj: Malwarebytes, The Guardian, Google
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme