Přejít k hlavnímu obsahu

Google v Androidu testuje ochranu uživatelů v reálném čase: máme se děsit dalšího způsobu našeho sledování?

Jiří Palyza 05.12.2024
info ikonka
Zdroj: Dall-e (vytvořeno pomocí umělé inteligence)

Nevyžádaná volání jsou otravnou součástí každodenního života mnoha z nás. Vývojáři Googlu proto přicházejí s funkcí, která by nám měla pomoci se s tímto jevem vypořádat. Jak to bude fungovat a komu to pomůže?

Kapitoly článku

Google brání podvodným hovorům: Android vás varuje díky umělé inteligenci

Jednou z funkcí, kterou Google představil na letošní konferenci I/O, bylo řešení pro nevyžádané podvodné hovory. Díky umělé inteligenci dokáže rozpoznat podezřelý hovor ještě v jeho průběhu a na své zjištění vás upozorní, abyste jej mohli co nejdříve ukončit.

Funkce živé detekce podvodného hovoru by měla být pro uživatele Androidu k dispozici jako součást nativní telefonní aplikace. Kromě jiných činností provádí identifikaci vzorců konverzace, které často bývají příznakem podvodných volání. V případě podezření na podvod mobilní telefon vydává haptický, vizuální a akustický varovný signál. Tímto způsobem uživatele přesvědčuje, aby hovor zavěsil.

Mohlo by vás zajímat

Google chce lépe chránit uživatele Androidu: volání budou analyzována už v jejich průběhu

Detekce podvodných volání bude ve výchozím nastavení vypnutá a bude jen na vás, zda si ji aktivujete. Co se týče zachování soukromí, Google ubezpečuje, že hovory ani jejich přepisy neposílá na vzdálené servery a detekce se prování přímo na zařízení.

U řady Pixel 9 je v pozadí Gemini Nano, u starších modelů smartphonů to jsou jiné technologie strojového učení. Funkce je prozatím dostupná pouze pro zařízení Pixel a funguje jen u hovorů v anglickém jazyce. Je uvolněna pro uživatele v regionu USA, kde je k dispozici v beta verzi aplikace pro volání na smartphonech Pixel 6 a vyšších.

Zástupci Googlu prozatím neupřesnili, kdy se detekce podvodů v reálném čase dostane z beta verze, nicméně slíbili, že se brzy objeví na dalších telefonech se systémem Android.

Mohlo by vás zajímat

Ochrana v reálném čase dokáže rozpoznat i hrozbu malwaru

Jednu z metod ochrany proti potenciálnímu riziku už Google nějakou dobu používá. Jde o ochrannou funkci Play Protect, která je velmi podobná antivirovému skeneru a je integrována do Obchodu Play. Kontroluje nabízené aplikace na přítomnost malwaru. I přesto se ale zločincům opakovaně daří kontrolní mechanismus přelstít a škodlivý kód v aplikacích do Google Play propašovat.

Aplikace se často chovají po dlouhou dobu nenápadně, nicméně poté začnou způsobovat problémy. To by mohla změnit nová ochrana proti malwaru, kterou Google zavádí v mobilních telefonech Pixel od řady 6. Chování jednotlivých aplikací se bude sledovat v reálném čase.

Pokud je zjištěna podezřelá aktivita, zobrazí se varovná zpráva. Uživatelé pak mají možnost danou aplikaci ze svého zařízení odstranit.

Zdroj: Google Security Blog, Engaget


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme