Přejít k hlavnímu obsahu

V každém čtvrtém androidovém telefonu tiká časovaná bomba: může se to týkat i vašeho – na co si dejte pozor

Jiří Palyza 19.11.2024
info ikonka
Zdroj: Dall-e (vytvořeno pomocí umělé inteligence)

Na smartphonu, a to především pokud na něm běží systém Android, je dobré provádět pravidelné kontroly. Internet je totiž plný svinstva, které může na pozadí provozovat záškodnickou činnost. Na co byste v té souvislosti měli být obzvlášť opatrní?

Kapitoly článku

Každý čtvrtý smartphone bez aktualizací: číhající bezpečnostní riziko

Úřad pro bezpečnost informací u našich západních sousedů nedávno zveřejnil zprávu o stavu bezpečnosti IT za rok 2024. Obsahuje několik zajímavých podrobností, ale jeden z poznatků byl zdůrazněn několikrát. Protože se pohybujeme v globálním prostředí a různé druhy útoků míří i na uživatele v regionu ČR, rádi bychom se s vámi o alarmující závěry podělili.

Jedno ze zjištění studie zdůrazňovalo skutečnost, že zhruba čtvrtina zařízení s Androidem v Německu už nedostává bezpečnostní aktualizace a jsou tak velmi zranitelná vůči různým druhům útoků. Každý čtvrtý mobil je tak v podstatě tikající časovanou bombou, protože jej jinak lze samozřejmě zcela bez problémů i nadále používat. Neuzavřené bezpečnostní díry jsou ale výraznou hrozbou například pro krádeže přístupových údajů.

V České republice je přibližně 25–30 % smartphonů, které již nedostávají bezpečnostní aktualizace. Tento problém se týká zejména starších zařízení a levnějších modelů, které mají kratší období podpory od výrobců, obvykle jen 2–3 roky. Nejdelší podporu 5 až 7 let nabízejí některé prémiové značky, jako jsou Google Pixel nebo vybrané modely Samsungu a Apple.

Zbytečně moc oblastí, které mohou být potenciálními cíli útočníků

Smartphone se symbolem nebezpečí na displeji
info ikonka
Zdroj: gstudioimagen/Freepik
Nezáplatované systémy Android znamenají pro zařízení velké bezpečnostní riziko. Telefony i nadále bezproblémově fungují, jen jsou postupem času jejich systémy stále zranitelnější vůči různým typům útoků.

Nejzranitelnější místa, která zůstávají u velkého procenta zařízení bez ošetření bezpečnostními aktualizacemi, jsou především v těchto oblastech:

  • dvoufaktorová autentizace,
  • správa hesel,
  • online bankovnictví,
  • přístup do firemních IT struktur.

Německý bezpečnostní úřad ke svému zjištění uvádí: "Vektory útoků se ve sledovaném období nadále zvětšovaly, protože s rostoucí digitalizací roste i počet složitých a zranitelných systémů. Nápadně zranitelné byly také systémy se systémem Android – zejména pokud byly provozovány s prošlými verzemi softwaru, pro který již v některých případech nejsou k dispozici aktualizace."

U malwaru pro Android došlo v porovnání s předchozím rokem k nárůstu o 48 %. Z deseti největších botnetů jich šest používá jako cílový systém mobilní telefony se systémem Android, tři útočí na systém Windows a jeden na Linux.

Mohlo by vás zajímat

Ověření a ochrana systémů Android

V základní nabídce Nastavení Android prozradí, kdy byla nainstalována poslední aktualizace zabezpečení. Můžete zde aktualizace také ručně iniciovat, ovšem pouze pokud je výrobce stále poskytuje. V opačném případě ale nemusíte mobilní telefon hned házet do koše, přinejmenším si promyslete, co dělat dál.

Jde o to, že ukončení bezpečnostních aktualizací znamená, že jedno z nejdůležitějších ochranných opatření není k dispozici. Čím déle nejsou instalovány záplaty, tím větší prostor pro útoky mobilní telefon nabízí a tím rizikovější je jeho používání. Pokud už nejsou k dispozici žádné aktualizace zabezpečení, je třeba věnovat ještě větší pozornost dalším ochranným opatřením.

Mohlo by vás zajímat

Jak co nejbezpečněji používat androidový mobil, který už nedostává bezpečnostní aktualizace

I když je systém Android zastaralý, měli byste udržovat aplikace aktuální. Používejte pouze důvěryhodné zdroje aplikací, dbejte na bezpečná hesla a buďte dvojnásobně podezřívaví ke zprávám a e-mailům, a především jejich přílohám.

Doporučujeme také pokud možno vyhýbat se veřejným hotspotům Wi-Fi a citlivé činnosti, jako je online bankovnictví, přesunout na jiná zařízení.

Ještě důsledněji je třeba dodržovat další bezpečnostní tipy, jako je deaktivace nepoužívaných bezdrátových konektivit, pokud se s mobilem pohybujete ve veřejné dopravě či jinde, kde je vysoká koncentrace lidí. Užitečným doplňkovým opatřením může být také antivirový skener, který jinak u systému Android nepovažujeme za nutnost.

Mohlo by vás zajímat

Při nákupu nového mobilního telefonu doporučujeme věnovat pozornost také délce aktualizací. Nemusí se jednat o špičkový mobilní telefon, ale známí výrobci poskytují delší dobu bezpečnostních aktualizací i ve střední třídě. Například Google garantuje bezpečnostní aktualizace pro Pixel 8a minimálně do května 2031.

Zdroj: Smartphone Magazine, XM, Samsung Magazine, BSI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme