Útokům ruské hackerské skupiny NoName057(16) čelilo například ministerstvo zahraničních věcí, stránky prezidentského kandidáta Tomáše Zimy nebo stránky Hlídač státu. Skupina se svými úspěchy chlubí na Telegramu, kde má více než 18 000 odběratelů.
Skupina NoName057(16) použila demonstrativní DDoS útoky, které mají upoutat pozornost a vystrašit společnost. Je ale nutné se připravit i na daleko sofistikovanější a destruktivnější útoky. Z našich dat jasně vyplývá, že svět kyberzločinu neustále sílí. Nikdo není v bezpečí, což dokazuje i analýza útoků za předchozí rok. V roce 2022 došlo ve srovnání s rokem 2021 k nárůstu kyberútoků o 38 %.
Hackeři zaútočili například na stránky ministerstva zahraničních věcí, prezidentských kandidátů a Hlídač státu.| Zrdroj: screen účtu na Telegramu
Právě vlna hacktivismu a politicky motivovaných útoků bude sílit i v roce 2023. V minulosti jsme podobné útoky viděli pouze od decentralizované skupiny Anonymous, nyní jsou velmi aktivní i dobře organizované, často státy sponzorované, profesionální skupiny, které se snaží ochromit vlády i velké korporace. A s nástupem AI technologií bude situace dále eskalovat.
"Současně by měl každý jeden uživatel pečlivě chránit svá zařízení, včetně IoT, aby je nemohli kyberzločinci používat k útokům. Protože botnety složené z milionů infikovaných zařízení jsou ničivou zbraní,“ říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.