Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Hacknuté videokamery: na Telegramu se prodávají videa se záznamy, co dělají lidé v posteli

Jiří Palyza 01.01.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Jeden z kanálů komunikátoru Telegram nabízel k prodeji soukromé kamerové záznamy z ložnic, šaten a toalet. Záznamy z hacknutých kamer jsou v různé kvalitě a množství, a liší se cenou. Podle bezpečnostních expertů je jejich nastavená ochrana často velmi slabá.

Být špehován vlastním zařízením je noční můrou všech majitelů chytrých bezpečnostních systémů v domácnosti. Podle informací, které zveřejnil server VnExpress, se to ve velkém měřítku stalo ve Vietnamu.

Prostřednictvím soukromého kanálu na Telegramu byly nabízeny záznamy z hacknutých bezpečnostních kamer. Videa zobrazují soukromé ložnice, šatny, toalety a masérny po celé zemi.

Video záznamy se prodávaly ve třech balíčcích: nejlevnější stál v přepočtu 137 Kč a obsahoval více než tisíc videí s náhodnými záznamy v nízké kvalitě. Druhý balíček byl za 456 Kč a obsahoval nahrávky ve vysoké kvalitě, které navíc byly denně aktualizovány. Nejdražší varianta pro "Super VIP" nabízela shlédnutí všech hacknutých záběrů za poslední čtyři roky. Ta byla za cenu 730 Kč.

Po incidentu s hacknutými bezpečnostními kamerami experti především radí používat silnější hesla

Záznamy z hacknutých monitorovacích kamer
Soukromé záznamy a živé přenosy z hacknutých bezpečnostních kamer byly v nabídce k prodeji na kanálu Telegramu až po dobu čtyř let.
Zdroj: VnExpress

Kyberzločinci, kteří jsou v pozadí tohoto útoku, se svou nelegální činností a související nabídkou vůbec netají: "Náš software neustále monitoruje místa po celé zemi. Většina kamer je umístěna na skrytých místech v zákoutích koupelen, šaten, toalet, hotelů, obchodů s oblečením a masážních salónů," uvádí telegramový kanál. Jednotlivé členy zločinecké skupiny se zatím nepodařilo vypátrat.

Skutečnost, že bezpečnostní kamery představují vysoké riziko hackerských útoků, není žádnou novinkou. Už v červenci byl objeven poskytovatel, který nabízel více než 1 600 živých kamerových přenosů ze severoamerických domácností. Bezpečnostní experti se v té souvislosti domnívají, že majitelé kamer nesou svůj díl viny a mohou pro svou bezpečnost udělat mnohem více.

Mohlo by vás zajímat

Největší bezpečnostní slabinou jsou podle jejich názoru hesla. Mnoho uživatelů bezpečnostních a monitorovacích systémů údajně používá slabá hesla, nebo dokonce hesla, která mají nastavená zabezpečovací zařízení jako výchozí.

Pravděpodobnost softwarových zranitelností také pomáhá minimalizovat používání známých a běžně nasazovaných značek techniky. Kromě toho je také dobré dbát na správné rozmístění kamer. Například se vyvarovat jejich umístění třeba právě do ložnic, nebo jiných soukromých prostor.

Zdroj: VnExpress, VPN Overview

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud