Huawei a Evropská unie
Podle vyjádření Evropské komise (EK) už jedenáct zemí (tedy méně než polovina z 27 členských států EU) využilo zákonných pravomocí k uvalení omezení na dodavatele telekomunikačních služeb, kteří jsou považováni za vysoce rizikové. Jde právě o Huawei a ZTE, pokud jde o síťovou infrastrukturu 5G.
Restrikce proti těmto čínským firmám v oblasti kritické infrastruktury a telekomunikací, tedy de facto zákaz, již přijaly tyto státy EU:
- Francie
- Německo
- Itálie
- Španělsko
- Nizozemsko
- Polsko
- Rumunsko
- Švédsko
- Finsko
- Dánsko
- Portugalsko
Částečně by se do seznamu dalo počítat i s Norskem a Velkou Británií, které však nepatří do Evropské unie. Zajímavým případem je i Itálie, která nezakázala ve státní správě Huawei plošně, nicméně posuzuje vliv Huawei a ZTE případ od případu. V roce 2020 bylo operátorovi Fastweb například znemožněno podepsat s Huawei smlouvu o výstavbě sítě 5G.
V Česku žádný zákaz není
Zákazy a omezení na úrovni členských států jsou v souladu s doporučením Evropské komise. Ta doporučila Huawei a ZTE vyčlenit z kritické infrastruktury členských států již v roce 2020. Výslovný zákaz, který by členské státy musely přijmout, však zatím nepřišel.
I z toho důvodu Huawei například stále není zakázán v České republice. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před ním pouze varoval, což ovlivnilo tuzemské operátory a ti přesunuli část své infrastruktury pod křídla společnosti Ericsson. Formální zákaz Huawei zatím neplatí ani v sousedním Slovensku.