Pod masivním tlakem amerických sankcí Huawei prodala svou značku smartphonů Honor, čímž tato doposud dceřiná firma Huawei získala nezávislost. Společnost převzalo konsorcium třiceti obchodních partnerů. Huawei to v úterý oznámila v Šen-čenu. O výši částky obchodní transakce nebyly poskytnuty žádné bližší informace. Odborníci ale odhadují hodnotu Honoru na přibližně 100 miliard juanů, což odpovídá 12,8 miliardám EUR. Huawei dále oznámila, že po realizované obchodní transakci už nevlastní žádné akcie společnosti Honor a ani se nepodílí na její správě a řízení.
"Podnikání ve spotřebitelské oblasti společnosti Huawei je v poslední době pod velkým tlakem", uvedli její představitelé v souvislosti s uvalenými sankcemi ze strany americké administrativy. "Důvodem je i to, že technické komponenty, které jsou pro naše podnikání v oblasti smartphonů nezbytné, nejsou dlouhodobě k dispozici." Z tohoto důvodu Huawei prodává Honor konsorciu Shenzhen Zhixin New Information Technology, aby pomohla prodejcům a dodavatelům Honoru "překonat tyto těžké časy".
Podle informací výrobce se prodá kolem 70 milionů smartphonů Honor ročně. Většinou jde o telefony nižší a střední cenové kategorie pro mladší zákazníky. Ve třetím čtvrtletí roku měla značka tržní podíl v Číně kolem 15 procent, a to těsně za Huawei. Uvádí to "South China Morning Post". Podíl smartphonů Huawei se odhaduje na čtvrtinu až třetinu.
Honor: co bude pro značku znamenat nezávislost na Huawei?
Pro zajištění přežití značky Honor je třeba její výrobky do budoucna uvádět na trh nezávisle na společnosti Huawei. | Zdroj: Alex Fu/Pexels
"Výrobní řetězec Honor učinil tento krok pro zajištění svého vlastního přežití", uvedl Huawei. Až dosud byla značka závislá na technologiích Huawei, takže i na ní dopadaly sankce ze strany USA. S novými vlastníky se společnost stane mnohem flexibilnější z hlediska vývoje svých vlastních produktů a potenciálně bude moci také obchodovat s americkými firmami Qualcomm nebo Google. To je dnes pro Huawei zapovězeno.
Oficiální čínská tisková agentura Xinhua v té souvislosti citovala informované zpravodaje, že "očekávají další pokračování aktivit společnosti Honor, a tím i záchranu předcházejících i budoucích dodavatelů. Pokud by se v tomto ohledu nepostupovalo správně, o práci by mohl přijít více než milion lidí."
Sankce ze strany USA ztěžují společnosti Huawei přístup k americkému softwaru a technologiím, i když pocházejí od společností mimo USA. Vzhledem k tomu, že Huawei musí být stále více nezávislá na amerických technologiích, podle odborníků koncern potřebuje také nový kapitál. Ten může získat právě prodejem dceřiné společnosti. Pro Honor ale jeho nezávislost mimo jiné znamená také to, že nyní musí provádět vlastní výzkum a vývoj. Podle informací v médiích už noví majitelé uvažují i o tom, že by za pár let se společností Honor vstoupili do veřejného obchodování na burze.