Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

I bez připojení k internetu: na počítačích s Windows se šíří škodlivý virus

Jiří Palyza 11.05.2022

Uživatelé Windows by se v současné době měli mít na pozoru před nebezpečným malwarem. Jeho název je Raspberry Robin a šíří se prostřednictvím infikovaných datových nosičů. 

Uživatelé systému Windows by se měli mít v současné době na pozoru před nebezpečným virem. Podle informací bezpečnostních expertů ze společnosti Red Canary jde o malware Raspberry Robin. Šíří se především prostřednictvím infikovaných datových nosičů, jakými jsou USB flash disky, nebo externí pevné disky.

Z hlediska typu malwaru se jedná o červ. Znamená to, že software se dokáže replikovat, a tím šířit. Raspberry Robin byl poprvé zjištěn v září 2021.

Virus se šíří na počítačích se systémem Windows: účel je stále neznámý

raspberryrobin

Uživatelé, kteří mají na svých počítačích systém Windows, by se měli mít v současné době na pozoru před nebezpečným malwarem. | Zdroj: Photo Mix/Pixabay

Výzkumníkům se už podařilo zjistit poměrně hodně informací o tom, jak malware funguje. Jeho přesný účel ale doposud není známý. Nicméně pokusy o navázání komunikace s command and control serverem pro řízení malwaru naznačuje, že by útočníci chtěli získat vzdálenou možnost přístupu do napadeného systému oběti.

Naštěstí se jde před tímto typem viru snadno chránit. Stačí nevkládat do systému neznámé USB flash disky nebo externí pevné disky. Pokud je to ale nezbytně nutné, je dobré připojené zařízení otestovat na přítomnost škodlivého kódu některým z antivirových skenerů.

Zdroj: Red Canary


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme