Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Instalace webové stránky jako aplikace? Google přináší na internet razantní změnu, která se vám bude líbit

Jiří Palyza 12.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Uživatelé technologií od Google už budou moci brzy snadno přeměnit webovou stránku na aplikaci. Jaký to má smysl a co nového to umožní?

Internetový koncern se výrazně posunul směrem k dalšímu vývoji webových aplikací. Před sedmi lety Google oznámil, že postupně ukončí všechny aplikace Chrome v systémech Windows, Mac a Linux, a nahradí je technologií PWA, tedy progresivních webových aplikací. Ty lze instalovat standardním způsobem na plochu uživatele a chovají se zcela identicky, jako ostatní aplikace a programy. Celá věc se ve skutečnosti protáhla až do roku 2023, ale nevadí.

Nová myšlenka se rychle ujala a od začátku roku 2022 si progresivní webové aplikace uživatelé instalovali v rekordním počtu. V nejnovější experimentální verzi internetového prohlížeče Chrome Canary se objevila funkce, která umožňuje instalaci webových stránek na plochu. Položka "Install page as app/Instalovat stránku jako aplikaci" je součástí položky "Save and share/Uložit a sdílet" u desktopové verze prohlížeče.

Webová stránka jako přirozená aplikace: Google sází na technologii progresivních webových aplikací

Instalace YouTube jako aplikace
U některých webových stránek se s nabídkou instalace aplikace můžete setkat už nyní, například YouTube. Do budoucna by to mělo jít u všech.
Zdroj: Google Chrome / YouTube

Nová funkce internetového prohlížeče Chrome zjednodušeně řečeno umožňuje, aby se webová stránka po kliknutí chovala jako přirozená aplikace. Příkladem by mohly být aplikace s vlastními PWA, což je třeba YouTube nebo Reddit, které už nějakou dobu uživatele vyzývají, aby si je instalovali. Možná jste se už s tímto pokynem setkali. Zobrazuje se v podobě funkce "Install App / Nainstalovat stránku jako aplikaci..." s názvem webové stránky a odpovídající ikonou pro její spuštění. Najdete ji pod symbolem, který je podobný ikoně funkce pro stažení, v řádku s URL adresou vpravo.

Mohlo by vás zajímat

V únoru už bylo možné ve Chrome Canary povolit příznaky k tomu, aby bylo možné PWA aplikovat na každou webovou stránku, ale zdá se, že teprve nyní se to podařilo naplno. Pokud si to chcete vyzkoušet, stačí si instalovat nejnovější verzi Chrome Canary (měla by to být 124) a povolit následující příznaky:

chrome://flags/#web-app-universal-install

chrome://flags/#shortcuts-not-apps

Brzy Google uvolní Chrome 123 ve stabilní verzi. Prohlížeč bude obsahovat integrovanou čtečku pro Android, multimediální přehrávač podobný Androidu pro stolní počítače a notebooky, a také rozšířené možnosti sdílení skupin karet.

Zdroj: Android Police, X / @Leopeva64


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud