Ověřujte identitu volajícího
Pokud vám volá někdo neznámý a máte pochybnosti, vždy si ověřte, kdo je na druhé straně. Zeptejte se na jeho jméno, příjmení, pracovní pozici a oddělení, ze kterého volá. Pamatujte, že banky, dopravní společnosti nebo jiné instituce zřídka kontaktují klienty telefonicky.
Michael Zerna ze společnosti Zerna.io upozorňuje, že podvodníci často získávají informace ze sociálních sítí, kde sbírají data k vytvoření falešných hlasů, které pak využívají k podvodům.
Tajné heslo pro blízké
Díky pokročilým technologiím může syntetický hlas znít velmi přesvědčivě. Abyste předešli podvodu, domluvte se s blízkými na tajném heslu, které použijete pro ověření, že opravdu mluvíte s nimi. Pokud heslo zapomenete, můžete položit otázku, na kterou znáte odpověď jen vy a váš blízký.
„Rozpoznat hlas generovaný umělou inteligencí je obtížné, ale můžete si všimnout nepřirozených přestávek v řeči nebo nesourodého dialogu,“ radí Zerna.
Dávejte pozor na detaily
Podvodníci využívají AI také k vytváření podvodných zpráv a webových stránek, které vypadají velmi realisticky. Při obdržení podezřelé SMS, e-mailu nebo odkazu buďte obezřetní. Sledujte překlepy, neobvyklé formulace a zkontrolujte, kam vedou odkazy. URL adresa je často jedním z mála prvků, který podvodníci nedokážou zcela zfalšovat.
Pečlivým ověřováním drobných detailů můžete předejít nepříjemnostem a ochránit své osobní údaje.
Zdroj: Chip.de, Berliner Zeitung