Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak si koupit dálniční známku online pro Česko, Slovensko či Chorvatsko?

Jakub Fišer 12.06.2023

Čas dovolených se nachýlil a lidé houfně vyráží na dovolenou. Někdo volí letadlo, někdo vlak, někdo vlastní automobil. Pokud vyrážíte na road trip po Evropě, nebo „jen“ do Chorvatska k moři, určitě budete potřebovat dálniční známku – minimálně tu českou.

Kapitoly článku

Dálniční známka Česko

Papírové dálniční známky sice letos ještě pořídíte, ale jejich nákup je zbytečná ztráta času. Pokud plánujete vyrazit na dovolenou po krásách naší země, určitě si dálniční známku pořiďte. Provedete tak na oficiálním e-shopu edalnice.cz.

Stačí vyplnit vaši registrační značku (SPZ), počátek platnosti značky a vybrat tarif. Nejvýhodnější je roční kupon za 1500 Kč. K mání je ale i 30denní za 440 Kč a 10denní za 310 Kč. Ceny jsou uvedeny včetně DPH. Objednávku přímo na webu zaplatíte kartou či přes bránu Apple Pay / Google Pay.

dálniční známka česko

Oficiální web pro nákup dálniční známky | Zdroj: edalnice.cz

Slovensko a Chorvatsko

Nejbližší soused – Slovensko – to má naštěstí stejně. Také jen zavítáte na oficiální web eznamka.sk a vyberete „Úhrada diaľničnej známky“. Vyplníte typ vozidla, údaje o vozidle, vyberete  tarif: roční za 60 eur (1420 Kč), 30denní za 17 eur (400 Kč) a 10denní za 12 eur (285 Kč). Zaplatíte rovnou na webu – buď přes Tatra Pay, nebo běžnou platební bránu.

Při cestě do Chorvatska je důležitější než dálniční známka znát cenu mýtného. Chorvati totiž nemají klasický systém dálničních známek, nýbrž mýtné za použití zpoplatněných tras. Interaktivní mapu těchto cest naleznete na webu hac.hr, cena je od ledna 2023 v eurech a na mýtných branách lze platit hotově či kartou.

Pro cestu do Chorvatska je stěžejní také znát situaci v Rakousku a Slovinsku. U našeho jihovýchodního souseda stačí klasická dálniční známka: 10denní vyjde na 10 eur (240 Kč), 60denní na 29 eur (690 Kč) a roční 96,40 eur (2300 Kč). Jen dejte pozor, Rakousko má plno zpoplatněných sektorů, jako jsou tunely a další. Kompletní info i možnost pořídit elektronickou známku najdete na webu shop.asfinag.at.

Slovinsko má také systém dálničních známek. Pořídíte je na webu evinjeta.dars.si a ceny jsou následující: 7denní 15 eur (350 Kč), 30denní 30 eur (710 Kč) a roční 110 eur (2600 Kč). I zde je třeba si dát na něco pozor, a to velikost vozidla. Slovinci požadují po majitelích auta nad 3,5 tuny a 130 cm nad přední nápravou vyšší poplatky (vždy jednou tolik, takže 30, 60 a 220 eur).

Zdroj: edalnice, TipCars, hac.hr


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud