Přejít k hlavnímu obsahu

Kde žijí nejšťastnější lidé? Výsledky z on-line mapy vás možná překvapí

Pavel Trousil 15.02.2025
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Měřit štěstí země zní složitě, ne-li nemožně. Happy Planet Index (HPI) si však dal za úkol porovnat země a přehledně je seřadit. S vítězem žebříčku však asi málokdo počítal.

Kapitoly článku

Prosperitu země lze snadno zjistit pomocí metod, jako je hrubý domácí produkt. Ale jak je to s obecnou spokojeností lidí v této zemi – a to i v souvislosti s udržitelností?

Britská New Economics Foundation si položila tuto otázku a následně zavedla Happy Planet Index. Ten se skládá z různých faktorů, aby bylo možné na konci určit celkovou pohodu na stupnici od 1 do 100. Přitom se nehodnotí pouze obecná pohoda, ale také faktory jako průměrná délka života nebo ekologická udržitelnost.

Happy Planet Index
info ikonka
Zdroj: screenshot Happy Planet Index, redakce
První místo v žebříčku patrně řadu lidí překvapí.
Happy Planet Index
info ikonka
Zdroj: screenshot Happy Planet Index, redakce
Jsme v zeleném.

Zatímco by člověk očekával na vrcholu indexu především evropské země, za nejšťastnější se zde mohou označit národy z jiných částí světa.

Mohlo by vás zajímat

Happy Planet Index: jak si vedeme? 

Obecné hodnocení spokojenosti země lze přímo vyčíst z mapy. Ta totiž zobrazuje obzvláště spokojené národy zeleně a obzvláště nespokojené červeně.

Happy Planet Index
info ikonka
Zdroj: screenshot Happy Planet Index, redakce
Podle indexu Happy Planet Index jsme na tom podobně, jako Albánie, ale mnohem lépe než Afghánistán.
Happy Planet Index
info ikonka
Zdroj: screenshot Happy Planet Index, redakce
Průměrná délka života - 38. místo ze 147 zemí. Pohoda - 16. místo ze 147 zemí.

Po kliknutí na příslušnou zemi se otevřou další informace, jako je průměrná délka života, pohoda a ekologická stopa. Kromě toho zde najdete další fakta, jako například počet obyvatel, která se však do indexu nezahrnují.

Celkem na mapě najdete 147 zemí - vítěz mezi nimi je však na první pohled patrný pouze zkušenému oku. Malý ostrovní stát Vanuatu byl totiž hodnocen nejpozitivněji s hodnotou 57,9. Následuje Švédsko (55,9), Salvador (54,7) a bývalý vítěz z roku 2019, Kostarika (54,1).

Mohlo by vás zajímat

Česko se s hodnotou 46,8 dostalo na 32. místo žebříčku, což znamená, že jsme na tom podle tohoto indexu lépe, než například Německo (35. pozice), nebo Rakousko (37. pozice). Ale jsou před námi země jako Peru, Honduras, nebo Guatemala.

Na konci žebříčku zemí je Středoafrická republika s 13,7 body, která má podle údajů obzvláště nízkou očekávanou délku života a nízkou úroveň pohody.

Mohlo by vás zajímat

Interaktivní mapa slouží jako nástroj pro srovnání

Česká republika má kvůli vysoké ekologické stopě nižší hodnocení než mnohé jiné národy. Naproti tomu průměrná délka života a pohoda jsou uspokojivé.

Hodnoty žebříčku se však vztahují k roku 2021, což znamená, že během let se některé body mohly výrazně změnit, zejména v důsledku koronavirové krize a války na Ukrajině.

Happy Planet Index by měl být považován pouze za přibližné měřítko, protože pro komplexnější obraz je třeba zohlednit více faktorů. Pro obecné srovnání národů však rozhodně slouží.

Existují i jiná čísla

Happy Planet Index (HPI) byl navržen, aby poskytoval protiváhu k zavedeným ukazatelům rozvoje států, jako jsou hrubý domácí produkt (HDP) a index lidského rozvoje (HDI), které dostatečně nezohledňují udržitelnost.

HPI je založený na pragmatických principech – lidé chtějí žít dlouhé a naplněné životy a země s nejvyšším hodnocením toto svým obyvatelům umožňuje, aniž by bránila budoucím obyvatelům nebo jiným zemím dělat totéž. V důsledku to převádí do praxe volání Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) po indikátoru schopném změřit produkci lidského blahobytu (ne nutně materiálního zboží) na jednotku zatížení přírody.

Index byl poprvé publikován v roce 2006 a od té doby je pravidelně aktualizován. Jeho hlavním cílem je ukázat, jak efektivně různé země přeměňují své přírodní zdroje na dlouhý a šťastný život pro své obyvatele. Vysoké umístění Vanuatu je dáno především kombinací relativně vysoké spokojenosti obyvatel, přiměřené délky života a velmi nízké ekologické stopy.

Zdroj: The Happy Planet Index, Wiki


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme