Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kdo ještě potřebuje předplatné od Adobe? Existují RAW editory, které nestojí ani korunu

Jiří Palyza 02.12.2022

Adobe se může opřít o své skvělé know-how, o tom není pochyb. Pro hobby uživatele je ale předplatné jeho produktů zbytečně drahé. Podíváme se na dvě praktické freewarové alternativy.

Kapitoly článku

Ať už jde o snímky z chytrých telefonů pro Instagram, nebo profesionální snímky z digitálních zrcadlovek: bez důkladného následného zpracování se téměř žádný snímek nezveřejní. Standardním nástrojem mnoha amatérských i profesionálních fotografů je Adobe Lightroom. Kdysi se dal snadno koupit, ale se současným obchodním modelem společnosti Adobe je to už minulost.

Kdo chce používat Lightroom Classic, cloudovou alternativu Lightroom CC a Photoshop, může tak činit pouze s předplatným služby Adobe Creative Cloud, "Plán pro digitální fotografii", který stojí 12,09 EUR měsíčně.

Nicméně pro hobby fotografy a příležitostné uživatele je to příliš: bezplatný software je zde jasnou volbou. Nástroje Darktable a RawTherapee představují dvě alternativy, které si z hlediska funkčnosti v ničem nezadají s placeným programem Adobe Lightroom. Oblíbený Darktable se dočkal rozsáhlé aktualizace.

darktable-logo

Darktable 4.0.1

CHIP hodnotí Dobrý

Darktable je už dlouho jednou z nejlepších bezplatných alternativ Adobe Lightroomu pro počítače Mac a Linux. Nyní uživatelé kompilovali nástroj pro systém Windows.

www.darktable.org
rawtherapee-logo

RawTherapee 5.9

CHIP hodnotí Velmi dobrý

"RAW Therapee" je plnohodnotný konvertor RAW s nástroji pro korekci barev, kontrastu, ostrosti a barevnosti.

www.rawtherapee.com

Darktable: výkonný nástroj pro úpravu fotek nabízí spoustu funkcí

darktable

Darktable nabízí podobný pracovní postup jako Lightroom. | Zdroj: Darktable

Jednou z nejlepších alternativ Lightroomu je Darktable – uživatelům, kteří už pracovali s Lightroom Classic CC, bude ovládání pravděpodobně povědomé. Stejně jako u konkurenční aplikace od společnosti Adobe lze obrázky importovat, třídit a vyhodnocovat na kartě nazvané »Light Table«.

Po výběru z importovaných RAWů následuje zpracování na kartě »Darkroom«. Na několika kartách najdete všechny obvyklé nástroje, jako jsou posuvníky kontrastu, sytosti a jasu, korekce expozice a barev, a také celou řadu pokročilejších funkcí. Menší retuše nebo odstranění rušivých bodů jsou také možné.

Program nyní získal velkou aktualizaci a je k dispozici ve verzi 4.0.1. K jeho nejdůležitějším novinkám patří:

– nové mapování barev a osvětlení,
– modul Filmic v6 pro profesionálnější korekci barev s vyšší sytostí a přirozenějšími barvami,
– nová metoda obnovy světlých míst na snímcích včetně generátoru šumu pro fotky s vysokými hodnotami ISO,
– přepracované uživatelské rozhraní včetně ikon, kontrastů a rozestupů.

Jako vždy byly také opraveny některé chyby a problémy. Všechny změny jsou podrobně vysvětleny v oficiálním příspěvku na blogu výrobce.

Každý, kdo se s nástrojem Darktable seznámí, rychle zjistí, že z hlediska možností úprav není tomuto nástroji téměř co vytknout. Je to však na úkor použitelnosti: některé funkce jsou skryté a uživatelské rozhraní může na první pohled působit poněkud zmateně. Přesto je Darktable vážným konkurentem Adobe Lightroom a nabízí i funkce, které tento špičkový produkt nemá, například automatizaci pomocí skriptů Lua.

RawTherapee: tenký nástroj s přehlednou grafikou

rawtherapee

Aplikace RawTherapee má méně možností, ale nabízí přehlednější uživatelské rozhraní. | Zdroj: RawTherapee

Jednodušší, než Darktable, je RawTherapee – tato bezplatná alternativa Lightroomu má přehledné uživatelské rozhraní, které však nabízí širokou škálu možností úprav.

Musíte se ale obejít bez správy snímků a před úpravami je ručně roztřídit. Chybí také možnost retušování. K tomu je nutné sáhnout po jiných programech, které vám pomohou, a složitější úpravy obrázků provádět například v nástroji GIMP.

Kromě obvyklých funkcí, jako je optimalizace barev a expozice, má RawTherapee vynikající redukci šumu a boduje efektivním dávkovým zpracováním, při kterém se stejné změny aplikují na různé snímky.

V aktuální verzi 5.9 došlo k následujícím vylepšením:

– nový nástroj na odstraňování skvrn,
– nový nástroj "Local Adjustments",
– vylepšení nástroje "Wavelet Levels"
– vyvážení bílé má novou automatickou funkci barevné korelace,
– nový nástroj pro opravy perspektivy,
– histogram byl obohacen novými režimy.

Zpracování a úpravy fotek: často jde o poměrně složité operace

Mnohé nástroje nabízejí jen ty nejzákladnější funkce, jiné, jako například GIMP nebo klasický Photoshop, vyžadují několikatýdenní školení. Mezi nimi není mnoho možností a nejznámější z nich je Adobe Lightroom.

Ani ten ale není zcela bez komplikací: zatímco známý Lightroom Classic CC bývá často najednou velmi pomalý, alternativní Lightroom CC je sice rychlý, ale má mnohem méně funkcí a umožňuje ukládat snímky pouze prostřednictvím služby Adobe Cloud. To je zpočátku nepříjemné a v případě vyčerpání úložného prostoru i nákladné. S bezplatnými alternativami, jako jsou RawTherapee a Darktable, jsou tyto problémy minulostí a vaši peněženku to také nezatíží.

Zdroj: DarktableRawTherapee


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud