Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kill switch: ASML umí v případě napadení Taiwanu na dálku vypnout stroje na výrobu čipů

Pavel Trousil 23.05.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Pokud by Čína riskovala a provedla invazi na Taiwan, jsou podle agentury Bloomberg tamní výrobci špičkových polovodičů na tuto situaci připraveni. Společnosti ASML a TSMC totiž prozradily, jak by se bránily. Má to být varování pro Čínu?

Nizozemská společnost ASML je jednou z nejvýznamnějších společností v oboru výroby čipů. Jako jediná totiž vyrábí litografické systémy, které umožňují výrobu pokročilých polovodičů. Velká část zařízení na výrobu čipů je ale umístěna na Taiwanu, kde má své sídlo a výrobní centrum gigant TSMC. 

Mezi Čínou a Taiwanem ale stále přetrvávají napjaté vztahy. Čína považuje Taiwan za součást svého území a oficiálně usiluje o „znovusjednocení“. USA nepovažují za vyloučené, že by se Čína mohla pokusit vojensky zasáhnout a ostrovní stát obsadit. Pro Čínu by bylo získání výrobních zařízení jistě zajímavé, protože sama si stroje od ASML koupit kvůli embargu nemůže. Sankce zavedly Spojené státy, které chtějí zabránit Číně v možnosti vyrábět pokročilé čipy pro vojenské účely. A také potřebují čipy od TSMC a jsou tedy závislé na nedotčeném Taiwanu.
 

Mohlo by vás zajímat

Podle agentury Bloomberg nizozemská společnost potvrdila USA, že má technické možnosti, jak vypnout své stroje na dálku. Odvolává na anonymní zdroje, které potvrdily, že jsou s touto záležitostí obeznámeny. Jde to proto, že tyto velmi složité stroje vyžadují průběžnou údržbu, která se provádí na dálku z Nizozemska. A tyto možnosti má i zákazník ASML – tchajwanské společnost TSMC. To znamená, že obě společnosti mají k dispozici tzv. "Kill-Switch" (vypínač) pro případ nouze, který může litografické systémy vyřadit z provozu - bez nutnosti přítomnosti personálu na místě.

 Předseda představenstva TSMC Mark Liu to už v roce 2002 v rozhovoru pro CNN naznačil, když uvedl, že "nikdo nemůže TSMC ovládat silou", protože její zařízení jsou vysoce sofistikovaným provozem, který závisí na spojení s okolním světem v reálném čase, s Evropou, Japonskem a USA. Andrew Buss, hlavní ředitel výzkumu IDC v EMEA, souhlasil s tím, že stroje na výrobu čipů ASML nevydrží dlouho fungovat bez dohledu.
 

Mohlo by vás zajímat

"Tyto pokročilé stroje jsou vzhledem ke své složitosti a celkové velikosti instalovány a provozovány ve spolupráci se zákazníky a jen jejich udržování v chodu vyžaduje neustálé aktivní zapojení, takže bez podpory výrobců by pravděpodobně dlouho nevydržely," řekl.

Nelze vyloučit, že informace o možnosti vypnutí strojů na dálku byla vypuštěna záměrně, jako varování Číně. Úplná ztráta tchajwanské výroby polovodičů by totiž tvrdě zasáhla i čínskou ekonomiku.
Zdroj: Bloomberg, DCD, Bloomberg, Heise, The Register


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud