Americké ministerstvo obchodu navrhlo další kolo financování v rámci zákona o čipech (CHIPS and Science Act) a to až do výše 6,6 miliardy dolarů (dalších 5 miliard si může půjčit) pro firmu Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), což, jak doufá prezident Joe Biden, "podpoří výstavbu špičkových výrobních zařízení na výrobu polovodičů přímo ve Spojených státech".
Díky tomuto příspěvku se společnost TSMC zavázala zvýšit financování výrobních závodů v Arizoně na 65 miliard dolarů. To je podle ministerstva obchodu největší přímá zahraniční investice do nového projektu v historii USA, která podpoří výstavbu třetí továrny společnosti TSMC v Arizoně.
Zdroj: X, U.S. Commerce Dept.#NEWS: Biden-Harris Administration announces @CommerceGov & TSMC Arizona Corporation, a subsidiary of Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited, have signed a non-binding PMT to provide up to $6.6B in direct funding under the CHIPS & Science Act. https://t.co/y2H9VS1BQp pic.twitter.com/l8DYPJimf9
— U.S. Commerce Dept. (@CommerceGov) April 8, 2024
"Amerika vynalezla [polovodiče], ale postupem času jsme se z téměř 40 % světové kapacity dostali na úroveň téměř 10 %, a to bez nejpokročilejších čipů, což nás vystavuje značné ekonomické a národní bezpečnostní zranitelnosti," řekl k dohodě prezident Joe Biden. "Díky mému zákonu o čipech a vědě ... se výroba polovodičů a pracovní místa vracejí zpět." Podle Bidena budou "tyto továrrny vyrábět nejmodernější čipy na světě", čímž se USA "dostanou na cestu k tomu, aby do roku 2030 vyráběly 20 % špičkových polovodičů na světě".
První dvě továrny mají zpoždění a náklady na jejich výstavbu rostou. První továrna TSMC v Arizoně zahájí velkosériovou výrobu čipů patrně do roku 2025, ale společnost TSMC bude vyrábět "nejvyspělejší 2nm nanotechnologii na světě" až po zprovoznění druhou továrnu a to v roce 2028. Tato technologie podle ministerstva obchodu umožní USA na domácím trhu pohánět "boom umělé inteligence a další rychle rostoucí odvětví, jako je spotřební elektronika, automobilový průmysl, internet věcí a vysoce výkonné počítače".
"Při plné kapacitě by tři továrny společnosti TSMC Arizona vyráběly desítky milionů špičkových čipů, které budou pohánět produkty, jako jsou chytré telefony 5G/6G, autonomní vozidla a servery datových center s umělou inteligencí," uvedlo ministerstvo obchodu.
Třetí továrna společnosti TSMC je rovněž plánována pro "výrobu 2nm nebo pokročilejších procesních technologií", uvedlo ministerstvo obchodu, "v závislosti na poptávce zákazníků“, mezi něž patří hlavně AMD, Apple, Nvidia a Qualcomm.
"Jedním z klíčových cílů zákona prezidenta Bidena o čipech a vědě bylo přivést do USA nejpokročilejší výrobu čipů na světě a tímto oznámením a zvýšením investic společnosti TSMC do jejího areálu v Arizoně se snažíme tohoto cíle dosáhnout," uvedla v tiskové zprávě americká ministryně obchodu Gina Raimondo.
Zdroj: TSMC, White House, U.S. Department of Commerce, The Register, Ars technica