Koncesionářské poplatky v Česku
Koncesionářské poplatky máme v Česku od roku 2005, kdy vešel v platnost zákon č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích. Od roku 2008 byla následně výše těchto poplatků stanovena na 135 korun za televizi a 45 korun za rozhlas.
Ministerstvo kultury přišlo vloni na podzim s návrhem, aby se koncesionářské poplatky zvýšily, protože od roku 2005, potažmo 2008 se nezměnily a jejich hodnota v letech klesla. Vláda chce rovněž udržet konkurenceschopnost televize. „Shodli jsme se na tom, jak zachovat kvalitu veřejnoprávního vysílání a jeho další rozvoj,“ uvedl ministr Baxa pro iRozhlas.
O kolik se zdraží?
Dle návrhu, který představil ministr kultury Baxa a ředitel České televize a Českého rozhlasu, by měla nová výše televizního poplatku činit 150 korun. Připomeňme, že Česká televize produkuje každý den vlastní zpravodajství, drží licence na filmy a seriály, některé i sama koprodukuje, a vysílá i sportovní přenosy – jako aktuálně probíhající mistrovství světa v ledním hokeji.
Poplatky za sledování televize tedy vzrostou o 15 korun. Za užívání rozhlasu se bude nově platit 55 korun, oproti původním 45 korunám měsíčně. V rámci návrhu se navíc počítá i s dalším zdražením, pakliže se inflace zvýší alespoň o 6 %. Není divu, že dle některých jde o vynucené výpalné pro ČT.
Platit musí každý
Změní se také to, jak budou Česká televize a rozhlas kontrolovat povinnost platit koncese. Aktuálně kupříkladu ČT vymáhá platbu po všech, kdo mají doma televizi – povinnost se tedy vztahuje i na lidi, kteří televizi nevyužívají k pozemnímu vysílání, ale sledují VOD platformy. Zvláštní, ale budiž.
Po novu ale budou mít povinnost platby koncesionářských poplatků i domácnosti či jednotlivci bez televize. Stačit bude chytrý telefon nebo tablet s mobilním internetem. I na něm je prý možné sledovat televizní vysílání a využívat služeb platformy iVysílání, která je zdarma, ale s reklamou.
Novela je aktuálně na cestě do Poslanecké sněmovny, kde bude projednána na plénu. Pokud dojde ke schválení, poputuje do senátu a následně za prezidentem. Pokud vše půjde hladce, lze očekávat uvedení do provozu od 1. ledna 2025.