Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konec malwaru v mobilních App storech?

redakce 20.02.2012

Trend Micro Mobile App Reputation je prvním produktem v oboru, který dokáže důkladně automaticky analyzovat malwarové hrozby v mobilních aplikacích, související rizika v oblasti ochrany soukromí a dopady na spotřebu prostředků. Snad obnoví důvěru v obchody s mobilními aplikacemi.

Společnost Trend Micro oznámila technologický průlom pro uživatele aplikací.  Trend Micro Mobile App Reputation je první technologie v oboru, která dokáže automaticky identifikovat, analyzovat a hodnotit mobilní aplikace z hlediska obsaženého malwaru, potenciální krádeže osobních dat a zneužití systémových prostředků: baterie, paměti a pásma.

Podobně jako služba Google Bouncer Service, která se zaměřuje na detekci malwaru v obchodě Google Android Market, analyzuje Trend Micro Mobile App Reputation různé atributy mobilních aplikací a navíc spolupracuje s obchody nabízejícími aplikace třetích stran pro Android.  Zatímco Bouncer hledá v aplikacích případný škodlivý kód, Trend Micro neanalyzuje pouze potenciálně škodlivý kód, ale i rizika v oblasti ochrany soukromí a spotřebu systémových prostředků. „Google Bouncer Service je významným prvním krokem k získání větší kontroly nad zabezpečením obchodu Google App Store a Google si za něj zaslouží uznání.  Ale zatím nám stále chybí bezpečnostní opatření pro všechny ostatní obchody s aplikacemi pro Android,“ poznamenává Raimund Genes, vedoucí technologického vývoje společnosti Trend Micro v reakci na nedávné oznámení společnosti Google.

Podle agentury Research2Guidance bylo jen v září 2011 v obchodě Android Market publikováno více než 500 000 aplikací.  Odborníci Trend Micro na výzkum hrozeb identifikovali v roce 2011 přes 1000 škodlivých aplikací pro Android a jejich počet každý měsíc rostl o neuvěřitelných 60 %.  Odborníci Trend Micro odhadují, že v roce 2012 překročí počet škodlivých aplikací pro Android 120 000.   Podle společnosti Google navíc Android Market překročil hranici 10 miliard stažených aplikací a k prosinci 2011 rostl objem stahovaných aplikací o jednu miliardu měsíčně. Evidentně se jedná o rychle rostoucí trh pro vývojáře legitimních aplikací i počítačové zločince

„Mobilní aplikace chráníme již léta, takže je využití našich uznávaných odborných znalostí z oblasti zabezpečení z cloudu pro ochranu mobilního ekosystému logickým rokem. Flexibilní charakter této technologie nabízí mnoho možností nyní i v budoucnosti – jednou z položek na seznamu iniciativ, na něž se hodláme v nejbližší době zaměřit, je potenciální integrace produktů a trhu s aplikacemi třetích stran,“ prohlašuje Raimund Genes, vedoucí technologického vývoje společnosti Trend Micro. „Již nyní nabízíme svou technologii obchodům s aplikacemi třetích stran, které hledají automatizovaný postup prověřování aplikací, jež chtějí distribuovat. Integrace kontroly reputace mobilních aplikací by mohla pomoci chránit uživatele a zároveň zajistit informace o potenciálních dopadech určitých aplikací na zabezpečení, ochranu soukromí a spotřebu prostředků dřív, než si je stáhnou.“

Zatím tato technologie kontroluje jen aplikace pro Android a Symbian, postupně však bude přibývat i kontrola dalších platforem. „V současnosti sledujeme a monitorujeme přes 250 000 aplikací a máme kapacitu doplnit denně více než 5000 dalších, abychom zohlednili vydávání nových aplikací a jejich aktualizací.  Naším záměrem je zajistit co největší a nejrychlejší zdroj kritických informací, které pomohou zabezpečit a zdokonalit mobilní ekosystém.  Pro dosažení tohoto cíle jsou samozřejmě důležité i ostatní aplikační platformy,“ dodává Genes.  

Spotřebitelé i firmy používající řešení Trend Micro pro zabezpečení mobilních aplikací již mohou využít výhod kontroly reputace mobilních aplikací, s rychlejšími aktualizacemi pro ochranu před rostoucím počtem hrozeb zaměřených na platformu Android. 

Spotřebitelé si mohou stáhnout bezplatný nástroj na ochranu před malwarem pro Android na adrese:

https://market.android.com/details?id=com.trendmicro.tmmspersonal


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme