Lithium-iontové baterie jsou pro moderní technologie téměř nepostradatelné Právě tento typ najdeme už téměř výlučně v současných mobilních telefonech. Li-ion baterie mají poměrně vysokou hustotu energie a lze je často nabíjet a vybíjet. Jejich životnost je však také omezená.
Problémem spočívá v tom, že během nabíjení a vybíjení dochází k elektrochemickým reakcím, které dlouhodobě poškozují materiál elektrod. Pro co nejdelší životnost a zachování vysoké kapacity Li-ion baterií je vhodné dodržovat několik základních pravidel, které si můžete oživit v našem kvízu.
Baterie smartphonů v zimním období
Mobilní telefony jsou citlivá zařízení. Dávají přednost pokojovým teplotám, které ostatně máme rádi i my. Pokud se podíváte do příručky, například k iPhonu, najdete v ní informace o provozní teplotě: "iPhone je navržen pro okolní teploty v rozmezí 0 °C až 35 °C během provozu. Používání při teplotách mimo doporučené teplotní rozsahy může iPhone poškodit."
Nyní už nemusíte panikařit, když v zimě venku fotíte mobilním telefonem nebo chatujete s přáteli přes WhatsApp při nízkých teplotách. Měli byste však mít na paměti rizika spojená s chladem a smartphone co nejvíce chránit.
Na to upozorňují i příručky a návody výrobců: baterie v chladu nevydrží tak dlouho. Své o tom vědí třeba i řidiči elektromobilů, kteří mají najednou znatelně menší dojezd. A uživatelé mobilních telefonů musí častěji nabíjet. Je to způsobeno chemickými procesy v baterii, které v chladu probíhají pomaleji.
Vnitřní odpor baterie smartphonu se zvyšuje, když vlivem nižší teploty kapalina elektrolytu houstne, stává se viskóznější. Tím se zvyšuje odběr proudu, což může vést ke kolapsu napětí, a nakonec k rychlému vybití. Aby se zabránilo poškození mobilního telefonu, zabudovali výrobci pro tento případ nouzové vypnutí. Životnost baterie se vrátí k normálu v teplejším prostředí.
Zdroj: časopis Chip, Google AI