Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: víte, jak správně nabíjet váš telefon? Pozor na „zimní“ provoz

Josef Mika 06.12.2024
info ikonka
Zdroj: Freepik

Nabíjení smartphonu není žádná věda. Přesto si tato každodenní činnost zaslouží vaši pozornost. Znáte základní pravidla? A víte, jak zacházet s mobilem v zimním období, tak aby vám baterie vydržela co nejdéle?

Lithium-iontové baterie jsou pro moderní technologie téměř nepostradatelné Právě tento typ najdeme už téměř výlučně v současných mobilních telefonech. Li-ion baterie mají poměrně vysokou hustotu energie a lze je často nabíjet a vybíjet. Jejich životnost je však také omezená.

Problémem spočívá v tom, že během nabíjení a vybíjení dochází k elektrochemickým reakcím, které dlouhodobě poškozují materiál elektrod. Pro co nejdelší životnost a zachování vysoké kapacity Li-ion baterií je vhodné dodržovat několik základních pravidel, které si můžete oživit v našem kvízu.

Pokračovat

Baterie smartphonů v zimním období

Mobilní telefony jsou citlivá zařízení. Dávají přednost pokojovým teplotám, které ostatně máme rádi i my. Pokud se podíváte do příručky, například k iPhonu, najdete v ní informace o provozní teplotě: "iPhone je navržen pro okolní teploty v rozmezí 0 °C až 35 °C během provozu. Používání při teplotách mimo doporučené teplotní rozsahy může iPhone poškodit."

Nyní už nemusíte panikařit, když v zimě venku fotíte mobilním telefonem nebo chatujete s přáteli přes WhatsApp při nízkých teplotách. Měli byste však mít na paměti rizika spojená s chladem a smartphone co nejvíce chránit.

Smartphone zima
info ikonka
Zdroj: Adam Adams/Unsplash
Mobilní telefon se může při nízkých teplotách samovolně vypnout.

Na to upozorňují i příručky a návody výrobců: baterie v chladu nevydrží tak dlouho. Své o tom vědí třeba i řidiči elektromobilů, kteří mají najednou znatelně menší dojezd. A uživatelé mobilních telefonů musí častěji nabíjet. Je to způsobeno chemickými procesy v baterii, které v chladu probíhají pomaleji.

Mohlo by vás zajímat

Vnitřní odpor baterie smartphonu se zvyšuje, když vlivem nižší teploty kapalina elektrolytu houstne, stává se viskóznější. Tím se zvyšuje odběr proudu, což může vést ke kolapsu napětí, a nakonec k rychlému vybití. Aby se zabránilo poškození mobilního telefonu, zabudovali výrobci pro tento případ nouzové vypnutí. Životnost baterie se vrátí k normálu v teplejším prostředí.

Zdroj: časopis Chip, Google AI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme