Živou historii si můžete prohlédnout v plné funkci
Letité počítače si každoročně můžete prohlédnout na setkání sběratelů a přátel starých počítačů, a to především osmibitových. Akce ByteFEST, která pravidelně přitahuje množství návštěvníků, se letos konala na konci října a my jsme si nenechali ujít příležitost se jít podívat.
Setkávají se zde nadšenci, kteří sdílejí společnou vášeň pro historickou výpočetní techniku. Koná se už od roku 2003. Tehdy se v Praze uskutečnilo první multiplatformní setkání sběratelů a uživatelů historických počítačů pod názvem Nostagia-Párty´03.
Obdivuhodné jsou plně funkční sestavy počítačů Atari, ZX Spectrum, Commodore či Amiga. Teď už se neřeší odvěká rivalita a otázky, zda je lepší Spektrum, nebo Commodore. Důležitá je fajn atmosféra a sdílení společné záliby. Vystavené exempláře přitom nejsou pouze muzejními kousky. Většina z nich je stále plně funkční.
Nezaměnitelná česká stopa
V přehlídce počítačové historie nechyběli ani zástupci „českých“ počítačů, tedy IQ 151 a Ondra. IQ 151 byl osmibitový osobní počítač vyráběný firmou ZPA Nový Bor v tehdejším Československu. Jeho základem je kopie osmibitového procesoru Intel 8080 – Tesla MHB8080A s frekvencí 2 MHz. Počítač byl dále vybaven 32 kB RAM paměti a mohl se rozšiřovat pomocí modulů. IQ 151 byl primárně určen pro použití v českých školách, na Slovensku podobnou funkci plnilo o něco vyspělejší PMD 85.
Druhým příkladem je osmibitový počítač Ondra SPO 186, vyvinutý v roce 1985 v Tesle Liberec. V něm tepal frekvencí 2 MHz procesor U880D, což je ekvivalent procesoru Z80 vyráběný v NDR. Podobal se počítači ZX Spektrum.
Nejen osmibity: své nezastupitelné místo mají i první IBM PC
Obdivovali jsme i první osobní počítače IBM PC, nebo zástupce „Applu“ v nejrůznějších verzích a s nejrůznějšími operačními systémy. Nechyběl ani počítač NEXT. Jeho výrobce, firma NeXT Computers, byla založena v roce 1985 spoluzakladatelem Applu Stevem Jobsem, a to ve stejném roce, kdy rezignoval na svoji funkci ve společnosti Apple. Mimochodem, bylo to v době, kdy na sebe první iPhone nechal ještě pěknou řádku let čekat.
Příjemný fesival ByteFEST tak zůstává důkazem, že i v době cloudových služeb a výkonných mobilních zařízení mají historické počítače své místo a aktivní komunitu, která je neustále udržuje. Pokud vás stará výpočetní technika zajímá, anebo jste ji i vy svého času aktivně používali, přijďte se příště podívat. Jistě nebudete litovat.
Zdroj: ByteFEST, Pavel Trousil