Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Laboratoře CZ.NIC otevírají novou pobočku v Českých Budějovicích

redakce 07.10.2014

Stejně jako v pražské centrále nebo v sídle laboratoří v Brně a Plzni se i zde budou výzkumníci a vývojáři věnovat především projektům týkající se bezpečnosti a stability Internetu a rozvoje internetové infrastruktury. 

Laboratoře CZ.NIC byly otevřeny v roce 2009 a mezi jejich úspěšné projekty patří například směrovací démon BIRD, DNS server Knot DNS nebo router Turris.

cznic-ilustarcni-fotografie-1-nahled

„V minulých letech jsme otevřeli pobočky našich laboratoří v Brně a Plzni, a to především na základě dlouhodobé a úspěšné spolupráce s technickými fakultami tamějších vysokých škol. Velice podobné je to i v tomto případě. Již delší dobu jsme v intenzivním kontaktu s pracovníky Jihočeské univerzity, k čemuž nyní přibyla možnost širší regionální spolupráce s univerzitou v německém Passau a Technische Hochschule Deggendorf. Vznik nové pobočky v Českých Budějovicích se proto doslova nabízel,“ říká k otevření českobudějovické pobočky Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC.

V jihočeské pobočce se budou pracovníci Laboratoří CZ.NIC věnovat především výzkumu a vývoji bezpečných metod vzdálené konfigurace a správy síťových zařízení.

„V našich laboratořích vznikla za poměrně krátkou dobu řada projektů určených především české internetové komunitě. Za všechny bych rád jmenoval například bezpečnostní projekt Turris nebo klienta pro přístup do datových schránek – Datovka,“ doplnil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Poměrně velkou mezinárodní pozornost si potom získaly směrovací démon BIRD oceněný LINX Awards nebo DNS server Knot DNS.“

Aktivity Laboratoří CZ.NIC se opírají i o mezinárodní spolupráci, například s organizacemi IETF (Internet Engineering Task Force), RIPE (Réseaux IP Européens) či DNS-OARC (DNS Operations, Analysis, and Research Center). Hlavním účelem spolupráce je testování nových nástrojů určených pro rozvoj Internetu v odlišných prostředích různých registrů národních domén.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme