Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Malware na 3 % počítačů chráněných antivirem

redakce 07.04.2013

Analýza dat získaných anonymně prostřednictvím volně dostupného skenovacího řešení Kaspersky Security Scan začátkem roku 2013 zjistila přítomnost malwaru na významném počtu počítačů.

Analýzy ukázaly, že ačkoli byla na některých nakažených počítačích instalována bezpečnostní řešení, nedokázala je zcela ochránit. Experti Kaspersky Lab provedli několik testů, důkladně vyfiltrovali nasbíraná data a například počítače s antiviry s prošlými licencemi z výzkumu vyřadili. Případy, kdy škodlivé objekty bezpečnostní řešení zařadilo do karantény, byly také vyřazeny. Finální výběr tak obsahoval jen počítače, na kterých se zákeřné soubory nacházely v klíčových složkách OS (Windows, Program Files, Documents a Settings).

Data pro výzkum poskytlo vice než 250 000 počítačů s aktualizovaným softwarem. Většina z nich se nacházela v Americe a v Evropě (včetně Ruska a Turecka). Experti Kaspersky Lab jsou přesvědčení, že vzorek je dostatečně reprezentativní, aby odrážel reálnou situaci.

Absolutní počet malwaru, který nebyl odhalen bezpečnostními produkty, se lišil (4–5.5% uživatelů v závislosti na poskytovateli produktu). Míra nakažení počítačů s antivirem se také lišila země od země. Nejnižší (méně než 3 %) byla v Německu, Rakousku a Švýcarsku, o něco vyšší než 3 % ve Skandinávii a Česku. Nejvyšší míra nakažení počítačů s aktualizovanými antivirovými databázemi (přes 10 %) byla zaznamenána v Rusku, Ukrajině, Bělorusku, Kazachstánu, Indonésii, Tchajsku, Filipínách, Vietnamu, Indii a Egyptě.

Kaspersky Lab záměrně nezveřejnila jména produktů a poskytovatelů ani přesný počet nakažených počítačů. Taková informace by totiž potenciálně mohla poškodit pověst dané bezpečnostní firmy. Záměr studie byl konstruktivní a po ukončení analýzy Kaspersky Lab informovala příslušné firmy a poskytla jim informace o odhalených hrozbách.

„Data, která naši experti obdrželi, znovu potvrzují, že hrozby se množí tak rychle, že se s nimi vždy nedokáží vypořádat ani dnešní bezpečnostní řešení,“ uvedl Oleg Išanov, ředitel antimalwarového výzkumu, Kaspersky Lab. „Doufáme, že poskytovatelé, které jsme upozornili, dokáží rychle vydat odpovídající aktualizace, aby odstranili bezpečnostní hrozby, jež jejich klientům hrozí. Očekáváme také, že ostatní poskytovatelé bezpečnostních řešení budou objevovat případné chyby v produktech svých konkurentů, a vyzýváme k vzájemné výměně informací. Vždy bude existovat více tvůrců virů než firem vyvýjejících antivirové produkty a jen když zajistíme rychlou výměnu informací, můžeme odpovídajícím způsobem odpovědět na stoupající množství kybernetických hrozeb.“

Kaspersky Security Scan je volně dostupná aplikace, která vyhledává v systému malware. Jde o takzvané „Second Opinion Solution”, které nevyžaduje instalaci a je možné ho využít na počítačích, na nichž už běží jiné bezpečnostní řešení. V případě, že objeví malware, vysílá anonymní data do Kaspersky Lab o skenovaném systému a vyhledaných hrozbách. Řešení je k dispozici ke stažení od konce května 2012. Do poloviny března 2013 si Kaspersky Security Scan stáhl a nainstaloval více než milion uživatelů po celém světě.

Kaspersky Security Scan můžete stáhnout zde: http://www.kaspersky.com/security-scan.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud