Přejít k hlavnímu obsahu

Máte dost silné heslo od Wi-Fi? Tohle doporučují odborníci z Německa

Jakub Fišer 08.03.2025
Wi-Fi internet připojení
info ikonka
Zdroj: Freepik

Wi-Fi router je první obrannou linií proti útokům zvenčí, a proto by jeho heslo (WLAN) mělo být co nejodolnější. Německý Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI) vydal jasná doporučení, jak by takové heslo mělo vypadat. Jak je na tom v porovnání s tím vaše heslo od domácí či pracovní Wi-Fi?

Kapitoly článku

Jaké heslo doporučuje úřad?

Podle odborníků platí jednoduché pravidlo: čím delší heslo, tím lépe. Zatímco u běžných hesel se doporučuje alespoň osm znaků, u Wi-Fi sítí využívajících šifrování WPA2 nebo WPA3 by mělo heslo mít minimálně 20 znaků. Důvodem je riziko takzvaných offline útoků, kdy útočníci mohou zkoušet prolomit heslo i bez připojení k síti.

Zamyslete se – odpovídá vaše heslo těmto požadavkům? Pokud používáte standardní heslo dodané výrobcem, pravděpodobně už splňuje tuto délku. Nicméně ponechat původní heslo nemusí být dobrý nápad, protože ho může kdokoli přečíst přímo z routeru.

Nefunkční Wi-Fi
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Jak vytvořit silné Wi-Fi heslo?

Ideální je tak hned po nastavení Wi-Fi vybrat i vlastní heslo, které bude odpovídat bezpečnostním kritériům. Zkontrolujte si aktuální heslo a pokud je příliš krátké, změňte ho. Pro šifrování WPA2/WPA3 můžete použít heslo o délce 8–63 znaků, takže máte dostatečný prostor pro jeho prodloužení.

Myslete i na to, abyste si heslo dokázali zapamatovat. Nemusí tedy jít jen o změť čísel, písmen a speciálních znaků, přestože takové heslo je bezesporu nejbezpečnější. Abyste si heslo nemuseli pamatovat, můžete využít správce hesel: mezi doporučené nástroje patří například KeePassXC, 1Password nebo využijte klíčenku na vašem zařízení s iOS či Androidem.

Mohlo by vás zajímat

Na co si dát pozor?

Při vytváření hesla je vhodné kombinovat písmena, čísla a speciální znaky, ale některé znaky mohou způsobovat problémy. Většinou byste si měli dávat velký pozor na rozdíly mezi pomlčkou (–) a spojovníkem (-), delším a kratším podtržítkem nebo klasicky mezi nulou (0) a velkým O. Toto upozornění vlastně platí pro všechna hesla, nejen ta od Wi-Fi.

Zdroj: BSI, Chip.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme