Přejít k hlavnímu obsahu

Máte i vy některý z těchto problémů s internetem? Pak je to jasné, váš router byl napaden – co se s tím dá dělat?

Jiří Palyza 25.02.2025
Internetový směrovač a ikona upozornění na problém
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Potýkáte se u vašeho internetového připojení s náhlými problémy? Poznáváte některý z následujících příznaků? Pak je dost možné, že váš internetový router mohl být napaden hackery. Nezoufejte. Řešení je jednodušší, než si myslíte.

Kapitoly článku

Náhlé zpomalení internetu nebo neobvyklá vyskakovací okna, která se dříve nezobrazovala: to vše mohou být signály, že váš internetový směrovač byl napaden hackery. Existuje deset varovných příznaků, u kterých byste měli zpozornět.

Pokud si všimnete některého z nich, je dobré rychle jednat. Napadený router totiž může hackerům sloužit jako vstupní brána, kterou proudí do vaší sítě další škodlivý kód.

Mohlo by vás zajímat

Pomalý internet a problémy s přihlášením: příčinou může být hack

Podezřelé IP adresy, které se snaží o přístup k vaší síti
Zaznamenáte-li pokusy o přístup do vaší sítě z neznámých internetových adres, může to znamenat, že se někdo cíleně snaží o přihlášení. A pokud se zařízení s neznámými IP už objevují ve vaší síti, někdo neoprávněný přístup získal. Hackeři by pak mohli vaši Wi-Fi využívat k nezákonným činnostem nebo odposlouchávat vaše data.

Co proti tomu můžete dělat: v administračním rozhraní routeru pravidelně kontrolujte, zda se v něm neobjevují neznámá zařízení nebo IP adresy. Jakmile zaznamenáte jakoukoliv podezřelou aktivitu, vetřelce odpojte a okamžitě si změňte heslo k Wi-Fi.

Ransomwarové e-maily nebo zprávy
Pokud vám někdo začne posílat výhrůžky se sdělením, že vaše data byla ukradena nebo zablokována, může být váš internetový router v ohrožení. Hackeři mohou provoz ve vaší síti zneužít k zachycení citlivých dat. Tím se mobily, laptopy, stolní počítače a další zařízení, kterými se do ní připojujete, mohou stát zranitelná vůči ransomwarovým útokům.

Co proti tomu můžete dělat: na internetovém směrovači si aktivujte silné šifrování, například WPA2 nebo WPA3. Tím ochráníte svá data a zabráníte neoprávněnému přístupu.

Mohlo by vás zajímat

"Session Hijacking" neboli únos internetové relace
Toto je případ, kdy se útočníkům podaří převzít kontrolu nad vaší aktuální činnosti v internetovém prostředí, a získají přístup k vašim účtům nebo zařízením. Taková situace bývá často způsobena slabým zabezpečením routeru nebo zastaralým firmwarem.

Co proti tomu můžete dělat: pravidelně aktualizujte firmware routeru. Odstraníte tím potenciální bezpečnostní mezery. Pokud potřebujete provádět citlivé činnosti, určitě se vyhněte používání veřejných Wi-Fi sítí. Jde například o přihlášení k internetovému bankovnictví nebo vyplňování formulářů, kde pracujete s osobními daty. Pro takové případy si aktivujte VPN.

Přítomnost neznámých aplikací nebo programů
Hackeři mohou prostřednictvím routeru instalovat do vašich zařízení malware nebo jiný druh neautorizovaného softwaru. Pokud si všimnete neznámých aplikací nebo programů, které jste si určitě neinstalovali, je to jasné znamení, že vaše síť byla napadena.

Co proti tomu můžete dělat: proveďte bezpečnostní kontrolu svých zařízení a v případě potřeby obnovte tovární nastavení internetového směrovače.

Mohlo by vás zajímat

Snížená rychlost internetu
Náhlé a nevysvětlitelné zpomalení rychlosti internetu může být příznakem toho, že někdo parazituje na vaší šířce pásma. Hackeři mohou prostřednictvím vaší sítě stahovat objemné soubory, streamovat video obsah, nebo provádět nelegální online činnost.

Co proti tomu můžete dělat: zkontrolujte, zda jsou k síti připojena neznámá zařízení. K analýze internetového připojení můžete vyžít například nástroj NetSpot: provede monitoring vaší sítě a identifikuje potenciální narušitele.

Problémy s přihlášením k administraci routeru
Pokud zjistíte, že nemáte přístup na administrační stránku internetového směrovače, je možné, že někdo změnil vaše přihlašovací údaje. To je dost nebezpečné, protože případnému útočníkovi to může dovolit převzít plnou kontrolu nad vaší sítí a následně i připojenými zařízeními.

Co proti tomu můžete dělat: resetujte směrovač do továrního nastavení a obnovte přístup. Nastavte si nové bezpečné heslo pro přihlášení k Wi-Fi síti, a také nové heslo správce pro administraci routeru.

Falešné hlášky antivirového softwaru
Chybová oznámení, která vás například informují, že "Vaše připojení není soukromé", nebo falešná antivirová varování mohou znamenat únos DNS. Hackeři vás jednoduše přesměrují na škodlivé webové stránky v naději, že na nich kliknete na škodlivé odkazy.

Co proti tomu můžete dělat: ve směrovači si změňte nastavení DNS na důvěryhodného poskytovatele, například Google DNS nebo Cloudflare DNS.

Mohlo by vás zajímat

Hackerský útok mohou signalizovat i varování od vašeho internetového poskytovatele

Varování od operátora
Poskytovatel internetových služeb (ISP), od kterého máte připojení, vás může upozornit na podezřelé aktivity, které se projevují z IP adresy vašeho připojení. Může to být například neobvykle intenzivní datové zatížení anebo výskyt podezřelých IP adres, které generují váš internetový provoz. To může být příznakem toho, že vaše síť je zneužívána, nebo že se někdo neoprávněný pokouší o vzdálený přístup.

Co proti tomu můžete dělat: obraťte se na poskytovatele internetových služeb s žádostí o kontrolu zaslaných varování a případně o provedení doporučených opatření. Těmi mohou být například aktualizace firmwaru směrovače nebo výměna zastaralého hardwaru za nový.

Vyskakovací okna s reklamami
Nadměrné množství vyskakovacích oken s reklamami nebo jejich nevhodný obsah mohou znamenat, že útočník narušil nastavení DNS vašeho routeru a přesměrovává váš prohlížeč na weby s velkým množstvím reklam nebo přímo na škodlivé stránky.

Co proti tomu můžete dělat: pomocí nástroje pro odstranění škodlivého softwaru zkontrolujte všechna připojená zařízení a obnovte na routeru nastavení DNS na výchozí hodnoty.

Mohlo by vás zajímat

Přesměrování v internetovém prohlížeči
Pokud jste často přesměrováváni na podezřelé webové stránky, je možné, že váš směrovač byl napaden. Hackeři mohou tuto techniku využít ke shromažďování citlivých informací nebo k instalaci škodlivého kódu do vašich zařízení.

Co proti tomu můžete dělat: resetujte router, aktivujte bezpečnostní funkce (například WPA3) a neklikejte na neznámé odkazy.

Naboural se někdo do vašeho internetového směrovače? Jak správně postupovat

Hacknutý router může mít dalekosáhlé důsledky pro zabezpečení vaší domácí Wi-Fi. Pokud si všimnete některé z podezřelých aktivit nebo i jiných příznaků útoků, je nanejvýš vhodné jednat okamžitě.

Nejprve odpojte router od napájení, čímž zastavíte jakoukoliv probíhající škodlivou činnost, která může jeho prostřednictvím ovlivňovat vaši interní Wi-Fi. Odpojením směrovače přestane vaše síť fungovat a vy tak potenciálním hackerům znemožníte přístup k vašim zařízením.

Následný reset routeru do továrního nastavení může pomoci odstranit všechny neoprávněné změny. Po obnovení jeho činnosti nezapomeňte zařízení znovu konfigurovat, a to včetně silného hesla a nastavení šifrování.

Vzhledem k tomu, že hackeři mohou zachytit citlivé přihlašovací údaje, je důležité aktualizovat všechna hesla. Používejte silná a jedinečná hesla a pokud je to možné, aktivujte dvoufaktorové ověřování.

Mohlo by vás zajímat

Další bezpečnostní opatření na ochranu proti útokům přes směrovač

Vážné bezpečnostní riziko může představovat zastaralý firmware. To spočívá především v přetrvávání známých zranitelností. Proto vždy udržujte firmware routeru aktuální. Jedině tak budete mít jistotu, že bezpečnostní mezery budou záplatovány.

Kromě pravidelných aktualizací se také ujistěte, že je vaše síť chráněna výhradně silnými hesly. Používejte řetězce s minimálně 12 znaky, ve kterých použijte písmena, číslice a speciální znaky. Taková opatření hackerům výrazně ztíží pokus o prolomení přístupu do vaší sítě.

Mohlo by vás zajímat

Dodatečná bezpečnostní opatření také mohou minimalizovat riziko případného útoku. Jednou z drobností, která ale má svůj velký význam, je nepoužívat pro název sítě Wi-Fi nic, co by prozrazovalo vaše osobní údaje. Nevhodné je také použít výrobce či typ zařízení. V opačném případě byste tím hackerům usnadnili cílení na konkrétní zranitelnosti vašeho modelu.

Také je dobré deaktivovat vzdálený přístup ke směrovači, pokud to není nezbytně nutné. Pokud máte starší model směrovače, který stále používá šifrování WEP nebo WPA, důrazně doporučujeme upgrade na směrovač s WPA2 nebo WPA3. Tyto moderní metody šifrování jsou mnohem bezpečnější.

V neposlední řadě může další ochranu vašeho směrovače zajistit instalace softwaru pro ochranu sítě nebo brány firewall.

Zdroj: CNet, Reddit


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme