Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Máte svůj mobil stále na očích? Proč to není do budoucna moc vhodné

Jiří Palyza 10.05.2023

Všudypřítomný mobil dnes už těžko někoho překvapí. Na stole v práci, při obědě, v dílně: ať už děláte cokoliv, svůj mobil máte stále na očích. Proč to není úplně dobrý zvyk a jak se přítomnost mobilu v naší blízkosti může projevit do budoucna?

Kapitoly článku

Pracovní jednání, káva či večeře s přáteli, dnes už je vlastně jedno, zda se jedná o pracovní náplň nebo volný čas: smartphone je zkrátka s námi všude. Přestože někteří z uživatelů oznámení a různé zvukové signalizace vypínají, mobilní telefon máme stále při sobě a často i na očích.

Studie vědce Adriana F. Warda z Texaské univerzity odhaluje, jak pouhá přítomnost zařízení ovlivňuje naši schopnost se soustředit. Výsledky studie by uživatele mohly přimět zamyslet se nad tím, zda není v mnoha případech lepší mobil raději nechat v jiné místnosti.

Samotná přítomnost smartphonu rozptyluje

braindrain-2

Vědci došli k závěru, že přítomnost mobilu byť s vypnutými zvuky a vibracemi zhoršuje koncentraci uživatelů. | Zdroj: Trinity Nguyen/Unsplash

Cílem studie bylo zjistit, jak dobře mohou lidé plnit kognitivní úkoly, když se v jejich blízkosti nachází mobilní telefon, přestože jej nepoužívají. Osm stovek účastníků studie mělo za plného soustředění vyplnit testy, které zkoumaly jejich rozpoznávací a učící schopnosti a výkon mozku při vstřebávání a zpracování dat.

Účastníci byli rozděleni do tří skupin. Jedna skupina měla mobilní telefon na viditelném místě. Byl položen na stole, displejem dolů. Druhá skupina měla mobil uložený po kapsách, nebo v kabelce. Zbylí účastníci nechali mobily v jiné místnosti.

Všichni byli požádáni, aby testy prováděli v plném soustředění a během testů nepoužívali mobilní telefony.

Výsledky studie

Vyhodnocení testů jasně ukázalo, že lidé, kteří nechali smartphone na stole, dosáhli horších výsledků. Ti, kdo měli zařízení u sebe, například po kapsách, si nevedli ani lépe, ani hůře ve srovnání s ostatními dvěma skupinami. Přestože téměř 80 % účastníků v předběžném dotazníku uvedlo, že přítomnost mobilního telefonu jejich výkon neovlivní, zařízení mělo na jejich schopnost se soustředit vliv.

Bylo zajímavé, že testované osoby byly svými mobily zjevně rozptylovány i přesto, že byly vypnuté zvukové signalizace a vibrace. Jejich pozornost rozptylovala už pouhá přítomnost zařízení.

Proč smartphone zhoršuje naše kognitivní schopnosti

Podle expertů je zhoršení koncentrace mozku pro učící a další procesy narušena mentální snahou nemyslet na smartphone, který je přítomen. Myšlenky neustále utíkají směrem k zařízení a lidé musejí vynaložit jisté mentální úsilí, aby je zahnali. To potom vede ke zhoršení zdrojů potřebných pro kognitivní aktivity.

Proto vědci doporučují pro případy, kdy potřebujete plné soustředění pro řešení důležitých úkolů, ponechat smartphone raději v jiné místnosti. Pak dosáhnete daleko lepších výsledků, ale i efektivity.

Zdroj: The University of Chicago


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme