Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Mega hack na Twitteru: postiženo mnoho známých jmen jako Apple, Bill Gates a další

Jiří Palyza 16.07.2020

Mnoho známých osobností a jmen na Twitteru bylo ohroženo falešným oznámením, že budou vracet bitcoiny, které byly zaslány dvakrát. To vyvolává otázky ohledně bezpečnosti Twitteru.

Neznámí útočníci se ve středu nabourali do mnoha účtů známých osob a jmen na Twitteru. Hackeři šířili prostřednictvím účtů bývalého prezidenta Baracka Obamy, prezidentského kandidáta Joa Bidena, šéfa Amazonu Jeffa Bezose a mnoha dalších pochybné informace o obchodu s kryptoměnami. Postiženy byly také účty společností jako Apple a Uber. Jak přesně mohlo k bezprecendentnímu hacku dojít, bylo zpočátku nejasné. Mnoho účtů na Twitteru bylo dočasně zablokováno, a po chvíli byly opět online bez podvodných zpráv. Šéf Twitteru, Jack Dorsey, slíbil rychlé vysvětlení.
Ve středu večer místního času Dorsey na Twitteru uvedl: "Všichni litujeme toho, co se stalo. Byl to pro nás na Twitteru náročný den." A dodal, že jakmile společnost lépe porozumí tomu, co se vlastně stalo, bude veřejnost informována v co největší míře.

Magazín "Vice" krátce po incidentu v noci na čtvrtek informoval, že za útok je zodpovědný někdo z interně zasvěcených lidí Twitteru. Novinář Jason Koebler na Twitteru napsal, že sám s dotyčnou osobou hovořil. Zpočátku však informace nemohly být potvrzeny nezávislou stranou.

Zasaženy byly také profily bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga, rappera Kanye Westa, zakladatele Microsoftu Billa Gatese a šéfa Tesly Elona Muska. Ve zprávě šířené prostřednictvím účtů byla žádost o navrácení částky v bitconech, která byla zaslána dvakrát.

twitterhack1

Twitter: neustálé problémy s bezpečností

Už v minulosti měl Twitter problémy se zneužíváním účtů, nikdy ale ne v tak široké míře a s tolika prominentními jmény najednou. Rozsah útoku naznačuje, že tentokrát nešlo podobně jako v dřívějších případech o zneužití aplikací propojenou s účty Twitteru, ale že mohly být napadeny přímo systémy Twitteru.

Účty známých osob budou pravděpodobně chráněny komplikovanými hesly a dvoufaktorovou autentifikací, která vyžaduje zadání čerstvě zaslaného potvrzovacího kódu. Skutečnost, že bylo stále možné odesílat zprávy jménem celebrit, vyvolává vážné otázky týkající se bezpečnostních opatření Twitteru. A to zejména v čase méně než čtyř měsíců před americkými prezidentskými volbami. Účet prezidenta USA, Donalda Trumpa, pro kterého je Twitter ústředním komunikačním kanálem, nebyl středečním útokem ovlivněn.

Na bitcoinový účet, uvedený ve twitterové zprávě, byla v krátkém čase odeslána celková suma odpovídající hodnotě přes 100 000 dolarů.

Poté, co méně než před rokem neznámí pachatelé šířili zprávy z účtu generálního ředitele, Jacka Dorseye, Twitter ještě více zpřísnil zabezpečení. Služba v té době uvedla, že nebyly hacknuty její systémy, ale došlo ke zneužití bezpečnostní díry u mobilního operátora, což umožnilo zasílání tweetů prostřednictvím SMS. Nedávno na konci ledna se skupině s názvem "OurMine" podařilo zaslat zprávu několika americkým fotbalovým týmům. Cílem bylo ukázat, že "vše může být hacknuto", jak se tehdy říkalo.

mohlo by vás také zajímat: 25 aplikací pro Android je kontaminováno malwarem, pokud některou objevíte na svém smartphonu, raději smažte


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme