Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft uživatele vytáčí vodoznakem na ploše: hlásá, že počítač nesplňuje požadavky pro Windows 11

Jiří Palyza 17.02.2023

Brzdou pro masovější rozšíření Windows 11 mohou být vyšší hardwarové nároky systému. Někteří vynalézaví uživatelé to ale dokáží obejít a i přesto si jedenáctky instalují.

Kapitoly článku

Nově Microsoft obtěžuje oznámením, které se objevuje na ploše: systém nesplňuje požadavky Windows 11.

S upozorněním na nedostatečný hardware se můžete setkat i ve službě Windows Update, kde se dozvíte, že "tento počítač momentálně nesplňuje minimální požadavky pro spuštění Windows 11".

Uživatelé vědí, jak tuto překážku obejít a jedenáctky instalovat. Mnozí to i učinili. Mnoho z nich si ale v současných dnech stěžuje, že se jim v podobě vodoznaku na ploše zobrazuje upozornění, že jejich systém nesplňuje požadavky pro Windows 11.

Existuje ale jednoduchý postup, jak tento text z plochy odstranit. Stačí lehký zásah do registru.

Windows 11 brnkají uživatelům na nervy

Výkon procesoru, TPM, Secure Boot: Windows 11 mají oproti svému předchůdci mnohem vyšší hardwarové nároky. Zdaleka ne všichni tak budou moci bez problému na Windows 11 upgradovat.

V mnoha případech je ale stále možné aktualizaci provést. Microsoft před tím sice varuje, ale překvapivě sám uvádí tipy, jak to udělat. Nicméně vždy je nejistota, zda nekompatibilní zařízení nebudou vyřazena z podpory. Doposud se tak nestalo.

Microsoft se nicméně rozhodl uživatele, kteří si Windows 11 instalovali i navzdory nesplněným hardwarovým požadavkům, nenechat na pokoji a znepříjemnit jim jejich uživatelský zážitek oznámením na ploše. To obtěžuje, protože dotčení uživatelé to samozřejmě vědí.

Systémové požadavky nejsou splněny

systemrequierements

Microsoft se rozhodl upozornit uživatele na nedostatečnost jejich systému pro Windows 11. | Zdroj: Windows 11

V současné době probíhá test, při kterém se dotčeným uživatelům Windows 11 s nesplněnými HW požadavky tato skutečnost zobrazí na ploše. V pravém dolním rohu se objeví upozornění v podobě vodoznaku. Uvedena je i aktuální verze a číselné označení sestavy.

Co je zajímavé: v centru zpětné vazby, které lze použít pro hlášení problémů s produkty Microsoftu, se objevují stížnosti i od uživatelů, jejichž zařízení požadavky na Windows 11 splňují. Přesto se jim na ploše oznámení zobrazuje. Jde pravděpodobně o chybu.

Zatím se neví, zda Microsoft plánuje tato oznámení zobrazovat na všech počítačích s příliš slabým hardwarem.

Rychlé odstranění nervující hlášky

Text lze poměrně jednoduchým způsobem odstranit. Stačí použít následující postup:

– otevřete editor registru,
– jděte na položku "HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/UnsupportedHardwareNotificationCache",
– zde vyhledejte hodnotu DWORD "SV1" nebo "SV2", která se pravděpodobně bude lišit v závislosti na verzi systému Windows 11, kterou používáte,
– stávající hodnotu změňte na "0",
– restartujte Windows.

Po provedení těchto změn by měl odkaz zmizet. Nelze to ale zaručit se stoprocentní jistotou.

Zdroj: Windows Latest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud