Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft zpřísňuje pravidla pro Windows 11: na PC se staršími procesory už je nespustíte – které to jsou?

Jiří Palyza 25.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

V případě Windows 11 Microsoft výrazně zvýšil hardwarové požadavky, což už celá řada spokojených uživatelů Windows 10 ví. Informuje o tom mimo jiné výmluvné oznámení v okně služby Windows Update. Překážky ale doposud bylo možné malými triky obcházet a instalovat jedenáctky i na nekompatibilní systém a s rizikem, že taková instalace nebude dostávat bezpečnostní aktualizace. S tím zdá se bude konec.

Kapitoly článku

Microsoft chystá nové zpřísnění hardwarových požadavků pro instalaci Windows 11, které velmi pravděpodobně vstoupí v platnost od podzimu letošního roku. Bude se týkat procesorů a úplně jednoduše jej nebude možné obejít.

Microsoft hned při uvedení Windows 11 hardwarové požadavky na tento systém ve srovnání s desítkami výrazně zpřísnil, což mnoha stávajícím uživatelům desítek brání v přechodu. To ale není vše. Microsoft v současnosti pracuje na zavedení dalších hardwarových omezení. Aktualizace Windows 11 s označením 24H2, která je plánovaná na podzim, se nespustí ani na počítačích, které jsou vybaveny staršími typy procesorů.

Stopka pro spuštění Windows 11 na starších počítačích

Služba Kontrola stavu počítače s oznámením o nekompatibilitě s Windows 11
Navzdory zvýšeným hardwarovým požadavkům bylo doposud možné jistými oklikami Windows 11 spustit i na starších počítačích, u kterých tomu služba Windows Update bránila.
Zdroj: Windows 10 / Kontrola stavu počítače

Od připravované verze Windows 11 24H2, kterou Microsoft plánuje uvolnit na podzim letošního roku, už nebude možné Windows 11 spustit na počítačích s konkrétními procesory. Microsoft omezení testuje v těchto dnech v experimentální sestavě Windows 11, dostupné v kanálu Insider. Na podzim tedy velmi pravděpodobně můžeme očekávat změny. Mometální stav je následující:

 • Od sestavení systému v kanálu Insider, označeném verzí 25905, je ke spuštění Windows 11 vyžadována instrukce POPCNT.
   
 • POPCNT (Popcount) je funkce, kterou nabízejí procesory, vybavené rozšířenou instrukční sadou. POPCNT zpracovává bitový řetězec na vstupu a výstupem je počet bitů, nastavených na hodnotu "1".
   
 • Popcount není žádnou novinkou, mnoho procesorů funkci používá už řadu let.

Mohlo by vás zajímat

 • Od sestavení systému 26080 jde Microsoft ještě dál a pro úspěšné spuštění Windows 11 vyžaduje rozšíření sady příkazů o specifikaci SSE4.2.
   
 • Procesory Intelu funkci nabízejí přibližně od konce roku 2008, zatímco AMD ji podporuje od roku 2011. Protože na ní závisí spousta systémových komponent, Microsoft funkci zavedl pro Windows 11 jako povinnou. Systém se bez ní už nespustí.
   
 • Na systémy, které tuto funkci nemají, už nepůjde instalovat aktualizaci Windows 11 24H2. Ta jim bude odepřena. Na rozdíl od předchozích překážek pro upgrade na Windows 11, které šlo poměrně snadno obejít, se to u současného zpřísnění prozatím nepodařilo.

Jak si ověříte, že vaše PC bude kompatibilní s Windows 11 24H2

Prostředí programu CPU-Z pro ověření kompatibility procesoru s Windows 11
Nejnovější hardwarové omezení postihne PC, která jsou stará 13 a více let.
Zdroj: CPU-Z

POPCNT je funkce, která se součástí rozšíření sady příkazů SSE4.2. V současné době vše naznačuje, že Microsoft definuje podporu této sady jako dodatečný hardwarový požadavek pro Windows 11.

Zkontrolovat, zda ji váš procesor podporuje, můžete pomocí freewarového programu CPU-Z. Ujistěte se, že v části "Instructions" okno programu zobrazuje položku "SSE4.2" nebo "SSE4a". Pokud tomu tak není, váš PC už nebude schopen připravovanou verzi systému Windows 11 24H2 spustit.
 

Mohlo by vás zajímat

Současná verze Windows 11 23H2 bude Microsoftem oficiálně podporována do listopadu 2025. Pro získávání bezpečnostních aktualizací pro systém i po tomto datu by měli by uživatelé starších počítačů zvážit upgrade hardwaru – nebo změnu operačního systému.
 

Zdroj: X / @TheBobPony

Program pro otestování kompatibility PC, CPU-Z, najdete zde: CPUID / CPU-Z


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud