Gang podvodných navolávačů
Kriminalisté pro účely demonstrace blíže popisují jeden z případů, ve kterém zhruba 30letá žena z Karvinska přišla o úspory v hodnotě 3 milionů korun. Nejprve jí volající (údajná pracovnice banky) oznámila, že kdosi zneužil její údaje a sjednal si půjčku.
Zanedlouho se ženě ozval další podvodník z této skupiny, který se vydával za manažera bezpečnostního oddělení. Informoval ji o nutnosti peníze převést na „bezpečný účet“; poškozené ženě nepřišlo nic zvláštního ani na tom, že onen „bezpečný účet“ je u jiné bankovní společnosti.
Následně se se svým internetovým bankovnictvím přihlásila na falešnou stránku a podle instrukcí podvodníka na telefonu šmejdům de facto předala své údaje a vpustila je do účtu. Za necelou hodinu převedla na cizí účet 3 miliony korun ze svých úspor. To už nemohl zastavit ani skutečný pracovník banky, který se se ženou spojil krátce nato a doporučil jí nahlásit věc na policii.
Co dělat v případě ohrožení?
Jak informují policisté, pachatelé umí být velmi přesvědčiví a dokud nezískají vaše peníze, bývají i slušní a milí. Pokud se někdo do podobné situace dostane – například je mu voláno kvůli podezřelým pohybům na účtě – raději hovor ukončete a zavolejte do banky po vlastní ose, na telefonní číslo, které znáte, nebo které najdete na oficiálním webu.
Tento gang podvodných navolávačů policisté pozorují delší dobu. Jak už zaznělo, od ledna mají na kontě už 40 případů a nakradených 15 milionů korun. Jde o obrovský posun od loňského roku, kdy za celý rok policisté evidovali pouze 25 případů s celkovou škodou 4 milionů korun.
Zdroj: Týdeník Policie