Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: plánujete přes Velikonoce nebo volné májové dny cestovat? Pak pozor na šmírácké kamery – jak je snadno odhalíte?

Jiří Palyza 04.04.2025
Dívka se zrcadlícím se kódovým výpisem v brýlích
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Blíží se oblíbené jarní svátky a s nimi i vícedenní výlety s přespáváním mimo domov. Pokud i vy rádi vybíráte z bohaté nabídky například AirBnB, nebo jiných forem soukromého ubytování, teoreticky můžete být sledováni miniaturními kamerami. Existuje několik způsobů, jak je můžete snadno odhalit.

Kapitoly článku

Šmírácké kamery v ubytovacích pokojích: málo pravděpodobné, ale vyloučit se to nedá

Hotely, pronájmy AirBnB, soukromé penziony, ale i chaty nebo chalupy dnes nabízejí mnoho možností ubytování. Existuje však jedno riziko, které nemusí být hned na první pohled patrné: přítomnost skrytých kamer.

Služba AirBnB už od 30. dubna 2024 zcela zakázala kamery v rekreačních bytech. Jednalo se především o dobře viditelná zařízení, nicméně z bezpečnostních důvodů mohou být i nadále monitorovány pouze venkovní prostory. Toto nařízení ale nevylučuje možnost, že jsou někde ukryty miniaturní sledovací kamery.

Například lze sledovací kamery s vysokým rozlišením umístit do jiných zařízení. A některé modely jsou tak miniaturní a nenápadné, že je ani není potřeba nějak skrývat. Jsou ale různé metody, kterými lze nelegální špionážní kamery odhalit.

Průzkum pomocí Wi-Fi sítě

Mobilní aplikace Fing
info ikonka
Zdroj: Fing
Androidová aplikace Fing nabízí přehled všech zařízení, která jsou připojena do stejné Wi-Fi sítě.

Jedna z kategorií sledovacích kamer používá pro přenos signálu Wi-Fi síť. Obraz přenášejí v reálné čase. Tyto typy kamer snadno odhalíte pomocí skenování připojených zařízení místní Wi-Fi sítě. Pomoci vám v tom může aplikace Fing – Network Scanner, která je k dispozici pro obě hlavní mobilní platformy.

Po instalaci aplikace stačí klepnout na tlačítko pro vyhledání zařízení, a ta se vám zakrátko zobrazí v přehledném seznamu. Ve své blízkosti můžete najít celou řadu zařízení, včetně přístupového bodu a vlastního smartphonu. Například v hotelových prostorách může být seznam poměrně dlouhý, protože do stejné Wi-Fi sítě může být připojeno mnoho hostů.

Mohlo by vás zajímat

Speciálně aplikace Fing Network Scanner pro Android má ale funkci, kterou oceníte: varování před IP kamerami. Při jejich detekci se zobrazí červené upozornění. Pokud se tak stane, znamená to, že ve vaší blízkosti je přítomna sledovací kamera a vy se můžete pustit do hledání. Trochu komplikace je, že tato funkce je k dispozici pouze v placené verzi, ale lze ji vyzkoušet i v bezplatném zkušebním intervalu.

Není to ale stoprocentní ochrana, protože některé kamery ukládají videa na SD karty. Po ukončení vašeho pobytu si je majitel jednoduše zkopíruje do počítače, takže není potřeba, aby byla kamera připojena do Wi-Fi. Také může jít o kameru, která bude připojena kabelem.

Mohlo by vás zajímat

Pozorné prohlédnutí interiéru ubytování

Neznámé prostředí můžete sami prozkoumat pouhým pohledem, a to nezávisle na monitoringu Wi-Fi prostřednictvím aplikace. Možná objevíte kamery, které se často umísťují do jiných zařízení a předmětů, aby ušly vaší pozornosti. Typicky to bývají tato místa:

  • detektory kouře a pohybu,
  • nabíječky pro mobily,
  • kuličková pera,
  • zařízení pro předpověď počasí,
  • nástěnné hodiny,
  • zapalovače,
  • rámy obrazů,
  • svítidla a zrcadla.

Zpozorněte u těchto a podobných předmětů či zařízení, umístěných zejména v ložnicích a koupelnách. Jinými slovy všude tam, kde provádíte především intimní činnosti. Podezřelé mohou být i zásuvky, které jsou umístěny na nečekaných místech.

Mohlo by vás zajímat

Zkuste použít svůj smartphone

Abyste identifikovali skryté sledovací kamery, nemusíte disponovat speciálními detekčními přístroji. Pomoci vám může i chytrý telefon. Špionážní kamery jsou často vybaveny malým zdrojem infračerveného světla, jehož záření je pouhým okem neviditelné. Technika mobilu ho ale dokáže odhalit.

Pomůže vám třeba zabudovaný fotoaparát ve smartphonu. Nejlepší způsob, jak na to, je trochu místnost zatemnit a namířit objektiv na podezřelá místa anebo zařízení. Pokud se objeví malé světlo, přibližte se. Tuto metodu si můžete vyzkoušet pomocí dálkového ovládání televizoru.

Případně také otestujte funkci focení s bleskem. Malé skleněné čočky špionážních kamer silně odrážejí světlo. To ale rozpoznáte pouze v případě, kdy jejich objektivy nebudou skryté za nějakým předmětem.

Drahým ale účinným způsobem jsou detekční přístroje

Detekční přístroj Andre
info ikonka
Zdroj: REI USA
Na trhu je k dispozici celá řada detekčních zařízení, tzv. RF detektorů. Zda se vám ale vyplatí jejich nákup, to se musíte rozhodnout sami.

Existují také speciální RF detektory, které dokáží špionážní kamery odhalit. Taková zařízení se dají běžně koupit a stojí přibližně od jednoho tisíce korun. Práce s nimi je jednoduchá:

  • odpojte od elektrické sítě všechna zařízení, která by mohla vysílat radiové signály; například kuchyňské spotřebiče, routery, konzole, televizory nebo dětské chůvičky,
     
  • prohledejte místnost detektorem a zařízením přitom pohybujte ze strany na stranu; některé modely mají v příslušenství i anténu,
     
  • pokud uslyšíte praskání nebo pípání, přibližujte se směrem, kterým se zvuk zesiluje. Některé detektory mají také vizuální indikátor.

Pro jistotu můžete při testování střídat více frekvencí. Kombinovaná zařízení také mohou detekovat magnetické pole a mají i další funkce, pomocí kterých lze objevit objektivy kamer spolehlivěji, než metodou focení smartphonem se zapnutým bleskem.

Mohlo by vás zajímat

Je sledování vůbec legální? Jak je to vlastě s pořizováním záznamu?

Existují sice zdokumentované případy skrytých kamer v hotelových pokojích, ale jsou relativně vzácné. Navíc ve většině zemí je to nelegální. Výjimkou může být například Čína, Blízký východ (kde je na soukromí obecně nahlíženo jinak) či některé státy v USA.

Před šesti lety agentura IPX provedla průzkum, který odhalil, že 11 % uživatelů ubytování AirBnB v USA objevilo v interiérech ubytovacích prostor skryté kamery.

Pro jejich instalaci existuje mnoho různých důvodů. Mohou to být především:

  • záznamy o krádežích a škodách na majetku,
  • natáčení nahých osob nebo sexuálních aktivit,
  • špionáž ex-partnerů,
  • vydírání prostřednictvím kompromitujících snímků,
  • vlastní ochrana před krádežemi za nepřítomnosti hostů.

Mohlo by vás zajímat

Občanský zákoník však hovoří jasně. Podle § 86 "...nesmí nikdo zasáhnout do soukromí jiného, pokud k tomu nemá zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit."

Na druhou stranu v zahraničí mohou platit zcela jiné zákony a zejména na dovolené je obtížné jednat s úřady a policií za účelem zjednání nápravy.

Hackeři mohou zneužít ke sledování uživatele i webovou kameru na notebooku. Proto se pro jistotu doporučuje objektiv zaclonit ochranným krytem. Dá se koupit za několik desítek korun a existují i verze pro mobilní telefony.

Mohlo by vás zajímat

Pokud často cestujete, riziko nepodceňujte

Většina obětí ani neví, že byly natočeny. Docela možné to je i v prostorách a interiérech, které se jinak tváří jako soukromé. Intimní nahrávky jsou pak zneužitelné pro další vydírání oběti. Tímto šmírováním jsou postižené především ženy. Reportáž od STRG_F ukazuje, co se s nahrávkami následně může stát.

Zdroj: YouTube/strg_f, Reolink, CNBS, CNet


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme